Home » Aktualności » Jasełka i klasowe wigilie 22.12.2011r.

Archiwum

Jasełka i klasowe wigilie 22.12.2011r.

Święta Bożego Narodzenia to czas strojenia choinki, śpiewania kolęd. To także czas na inscenizacje jasełek bożonarodzeniowych.

  Nazwa „jasełka” wskazuje na źródło tematyczne tychże przedstawień. Jasełka bowiem to żłób, czyli rodzaj drabinek, jeszcze dziś stosowanych, które służą do zadawania karmy bydłu i koniom. Stawia się je także w lasach, by podkarmiać zwierzynę łowną. W żłóbku został złożony Chrystus po swoim narodzeniu. Zatem „jasełka” prezentują udramatyzowane, teatralne sceny na temat przyjścia Chrystusa Pana na świat.

Tradycyjnie w szkole, w ostatni dzień nauki przed świętami, odbyło się spotkanie wigilijne w klasach z wychowawcami, rodzicami, a po nich jasełka szkolne oraz wieczerza wigilijna pracowników szkoły i zaproszonych gości. Przybyli  emeryci, wicewójt Bogusław Wójcik, radny gminy Ostrów i zarazem sołtys wsi Skrzyszów Andrzej Budzik, rodzice uczniów. Historię narodzenia Jezusa przedstawili uczniowie z różnych klas pod kierunkiem  Beaty Bobulskiej- Przysieckiej, Aliny Zawiszy, Bogusławy Przydział i Barbary Budzik, a oprawą muzyczną zajął się Karol Książek. Obok głównych postaci: Maryi, Józefa, malutkiego Jezuska występowali również Pastuszkowie, Herod, Diabeł i Królowie. W tegorocznym przedstawieniu historia narodzenia Jezusa  została opowiedziana niejako podczas domowych przygotowań do wieczerzy wigilijnej i obudowana wieloma elementami humorystycznymi, np. sceną z Mikołajami. Uczniowie mieli okazję rozwijać umiejętności w zakresie prawidłowego przekazu treści tradycji i obrzędów religijnych, rodzinnych. Uroczystość uświetnił chór szkolny z występami solistek. Zainspirował do kultywowania polskich tradycji poprzez śpiewanie kolęd. Dekorację „spokojnego” i „groźnego” nieba oraz groty pomagała nam wykonać plastyczka Małgorzata Pruchnik- Cabaj.

Okres Świąt Bożego Narodzenia, to czas szczególny, to czas w którym wszyscy spotykamy się przy wigilijnym stole i składamy sobie wzajemnie najlepsze życzenia, łamiąc się opłatkiem. Pierwszy złożył życzenia wszystkim gościom i pracownikom szkoły, dyrektor placówki – Andrzej Ziajor, następnie ksiądz proboszcz Janusz Skrzypek, vice-wójt Bogusław Wójcik, radny gminy Ostrów Andrzej Budzik, a także przewodnicząca Rady Rodziców Lucyna Pociask.