Home » Aktualności » 221. rocznica Konstytucji 3 Maja.

Archiwum

221. rocznica Konstytucji 3 Maja.

Dnia 30 kwietnia 2012r. odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Miała ona na celu przybliżenie wszystkim uczniom jakże trudnej historii Polski, która odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli.

Akademia ta przygotowana została przez uczniów pod kierunkiem nauczycielek: Marzeny Sokołowskiej- Andreasik i Ewy Feret. O oprawę muzyczną zadbał Karol Książek. Harcerki trzymały wartę. Werblista uderzał pałeczkami miedzy kwestiami wypowiadanymi przez marszałka, który przedstawiał postanowienia Obrad Sejmu Czteroletniego. Uczniowie z przejęciem recytowali:

Wiersz Janiny Majewskiej„Czy to można zrozumieć”

Czy to można zrozumieć,
czy w to można uwierzyć,
że kiedyś dzieciom broniono
polskich pacierzy?
Że się po polsku czytać uczono
po kryjomu
i że tylko w domu
i bardzo ostrożnie
o historii polskiej mówić było można?

Jakże jesteśmy szczęśliwe
dziś my – polskie dzieci,
w wolnym urodzone kraju!
Jakże jasno dziś nam Biały Orzeł świeci
w dniu Trzeciego Maja!
Dziś w wolnej Polsce naród cały
święci ten dzień radosny,