Home » Aktualności » „Był taki Papież wśród nas”- akademia w dniu 9.05.2012r.

Archiwum

„Był taki Papież wśród nas”- akademia w dniu 9.05.2012r.

 

Przypadająca 18 maja rocznica urodzin Papieża Polaka stała się okazją do przygotowania akademii poświęconej osobie Jana Pawła II. Przyszedł na świat w Wadowicach 18 maja 1920 r. Skończyłby dziś zatem 92 lata. Harcerze wyrecytowali:

„W Wadowicach się urodził
wielki człowiek, Papież znany.
W maju swe urodziny obchodził,
Ten człowiek bardzo kochany.”

 

Pontyfikat Jana Pawła II już od samego początku cechowała wyjątkowość i niezwykłość, polegająca między innymi na nieustannym wychodzeniu naprzeciw człowiekowi, co podkreślili recytatorzy w słowach:

                           „Młodych kochał,

                             lubił wycieczki,

                             pływał kajakami

                             i śpiewał piosenki.

                            Uczył o Bogu

                            nie tylko w Kościele,

                            czy na spacerach, czy na rowerach –

                            wszędzie mówił o Nim wiele.”

Występujący wspomnieli też:

                           „Lecz i Ciebie skrzywdzili źli ludzie,

                            choć dobra w Tobie tak wiele,

                            ręka zamachowcy w tłumie,

                            kule umieściła w twym ciele.”

Papież pojmował swoją misję jako posługę duszpasterstwa, którego parafią jest cały świat i właśnie temu światu głosił Ewangelie, prowadził z nim dialog. Starał się przemawiać do wszystkich ludzi wierzących i niewierzących, do wszystkich ludzi dobrej woli. Pragnął pokazać, że godność osoby ludzkiej, prawa człowieka, wolność religijna, wolność przekonań i sprawiedliwość społeczna to zasady, które pozwalają przezwyciężać bariery nieprzekraczalne i rozwiązywać problemy naszego czasu na drodze kompromisu i dialogu. Program artystyczny był przygotowany przez drużynę harcerską z naszej szkoły i uczniów kl. I pod kierunkiem Anny Bochenek, a jednocześnie połączony z projekcją multimedialną przypominającą sylwetkę Papieża Polaka opracowaną przez ks. Janusza Skrzypka. Projekcja multimedialna była przepięknym i wzruszającym obrazem pontyfikatu Jana Pawła II od dzieciństwa, poprzez dzień elekcji do ceremonii pogrzebowej. W filmie znalazły się materiały z najbardziej znaczących spotkań Papieża z głowami państw, spotkania z wiernymi na całym świecie. Wzruszającą oprawę muzyczną akademii przygotował Karol Książek. Były to niezwykłe treści ukazujące, że można tworzyć piękno i dobro, a przecież do tego zobowiązywał nas nasz Ojciec Święty. Duch jego nauki motywował młodzież i dzięki temu mieliśmy okazję obejrzenia programu o głębokich pokładach treści duchowych. Na zakończenie uczniowie recytowali:

„Panie, któryś jest w niebie,
spójrz na nas wszystkich dziś,
bo teraz prosimy Ciebie,
by Jan Paweł II świętym był!”