Home » Aktualności » Uroczyste otwarcie „Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Pustkowie”

Archiwum

Uroczyste otwarcie „Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Pustkowie”

 

W Pustkowie k. Dębicy w dniu 26 kwietnia 2012 r. odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczną śmierć jeńców obozów pracy przymusowej.Z tej okazji otwarta została ekspozycja historyczna wieńcząca projekt pn. „Park Historyczny Blizna i Pustków – droga pamięci i pojednania”. W uroczystościach wziął udział Dyrektor Gabinetu Marszałka Kazimierz Rokita.

  Obóz w Pustkowie był największym obozem pracy przymusowej na Podkarpaciu, w którym z rąk hitlerowskich oprawców zginęło około 15 tys. Polaków, Żydów i Rosjan. Projekt „Park Historyczny Blizna i Pustków – droga pamięci i pojednania” ma upamiętniać te tragiczne wydarzenia. Na blisko 80 arach powstała replika obozu, która ma zobrazować jak wyglądało życie jeńców. Tragedię ludzi przypominają zwłaszcza zebrane przedmioty, zdjęcia, dokumenty czy żywe wspomnienia byłych jeńców obozu w formie przekazu elektronicznego .
Uroczystości upamiętniające zagładę tysięcy osób rozpoczęły się występami artystycznymi, po których odbył się Apel Poległych i wspólna modlitwa ekumeniczna oraz składanie wieńców. Z naszej szkoły na uroczystości udała się delegacja w składzie; dyrektor szkoły Andrzej Ziajor, ks. J. Skrzypek, opiekunka harcerek A. Bochenek wraz z harcerkami VII skrzyszowskiej drużyny ZHR „ Pryzmat”. Zarówno harcerki jak też w/w delegacja naszej szkoły złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem na Górze Śmierci i jak co roku upamiętnili tę ludzką tragedię z czasów II wojny światowej.