Home » Aktualności » Wycieczka klas I-III do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Archiwum

Wycieczka klas I-III do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Dnia 12. 09. 2012 roku uczniowie klas I-III pod opieką wychowawczyń zwiedzali  Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Zabudowę skansenu wkomponowano w urozmaicony teren porośnięty lasem i zagajnikami, dzięki czemu uczniowie odczuli naturalny krajobraz dawnej wsi puszczańskiej.

 Ekspozycja we wnętrzach obiektów starych chat znajdujących się w Parku Etnograficznym ukazała uczniom zróżnicowanie wyposażenia zagród rodzin wiejskich o różnym statusie majątkowym. Pokazała również różnice w wyposażeniu, wynikające z wykonywanych przez mieszkańców prac pozarolniczych. Uczniowie zobaczyli zabytki pokazane w ich właściwym miejscu z dbałością o realistyczne odtworzenie życia i pracy konkretnej rodziny w oparciu o wszystkie zgromadzone informacje. Mogli sobie wyobrazić, jak dawniej wyglądał zwykły dzień w chałupie i zagrodzie, w szkole i karczmie, na łące i w polu. Uczniowie podziwiali wiatrak, a także wszelaki drób gospodarski. Wszyscy uczestniczyli w warsztatach plastycznych „Cała izba przystrojona w kwiaty z bibuły”. Podczas warsztatów plastycznych dzieci poznały cele, sposoby i okoliczności wykonywania ozdób z bibuły i słomy. Dowiedziały się jakie znaczenie miały kwiaty z bibuły. Własnoręcznie wykonały po jednej ozdobie. Była to żywa lekcja historii, która dała uczniom obraz wsi Lasowiaków i Rzeszowiaków.