Home » Aktualności » Apel poległych w 73 rocznicę napaści hitlerowskiej i agresji armii radzieckiej na Polskę 17.09.2012r.

Archiwum

Apel poległych w 73 rocznicę napaści hitlerowskiej i agresji armii radzieckiej na Polskę 17.09.2012r.

  „Nadszedł rok 1939. Wybuchła II wojna światowa. Żołnierze polscy ze śpiewem na ustach szli Ojczyźnie służyć. Ale to nie była wojenka jak w piosence. Rzeczywistość była inna, A dla wielu żołnierzy i oficerów polskich Wprost okrutna i nieludzka. Wiosna 1940 Zdrada, niewola, bestialski mord – Golgota Wschodu.” Dnia 17 września uczniowie klas starszych IV-VI oraz harcerki wraz z dyrektorem szkoły Andrzejem Ziajorem,  ks.  Januszem Skrzypkiem, nauczycielami wzięli udział w uroczystej akademii na Górze Śmierci w Pustkowie z okazji wrześniowych wydarzeń  1939 r – 1 września napaść hitlerowska i 17 września agresja armii radzieckiej na nasz kraj.

 Akademię przygotowała Beata Babiarz, Lidia Szymanek i Karol Książek. Uczniowie uczcili pamięć tych, którzy oddali życie za Ojczyznę podczas II wojny światowej.  Recytatorzy podkreślili, jak naród polski czekał na wybawienie, które miało przyjść ze strony naszych sojuszników z zachodu. Ale wybawienie nie nastąpiło, stało się natomiast to, czego  marszałek Piłsudski obawiał się najbardziej: Niemcy i Rosja po raz czwarty w historii zadecydowały o losach Polski. 17 września 1939r. Stalin dał rozkaz Armii Czerwonej, aby przekroczyła wschodnie granice Rzeczypospolitej. Miała ona nieść „wolność i szczęście”, „chleb i pracę”. Podobne i jeszcze inne treści można było odczytać z ulotek zrzucanych przez radzieckie samoloty. Występujący uczniowie nie zapomnieli wspomnieć, że władze niemieckie  już wcześniej planowały przeznaczenie terenów pomiędzy Dębicą- Ropczycami i Mielcem na poligon do ćwiczeń armii niemieckiej, która miała przygotowywać się do uderzenia na Związek Radziecki. Zaczęto wysiedlać okoliczną ludność i budować obiekty poligonowe, drogi, baraki. Prace te wykonywali mieszkańcy okolicznych miejscowości. Teren ten podlegał w całości elitarnym jednostkom SS, które ćwiczyły swoje oddziały do napaści na ZSRR. Powstał w tym miejscu obóz dla jeńców francuskich, którzy przebywali tu od sierpnia do grudnia 1940 roku. Mieszkali w namiotach, pracowali w lesie przy obiektach wojskowych, przeładunku materiałów budowlanych na stacji  w Kochanówce. Powstał przymusowy obóz pracy dla ludności pochodzenia żydowskiego. Więźniowie byli zmuszani do karczowania rękami lasów, budowy dróg i obiektów wojskowych. W  tym czasie na wzniesieniu 222 nazwanym „Królówką” od nazwiska właściciela Stanisława Króla powstało krematorium  i od tego momentu wzgórze to nosiło nazwę „Wzgórza śmierci”. Uczniowie  przypomnieli te smutne wydarzenia historii naszego kraju, recytowali wiersze o tematyce wojennej, śpiewali piosenki. Podkreślili bohaterstwo całego narodu w walce z najeźdźcą. Wspomnieli  o tym pustkowskim poligonie do ćwiczeń armii niemieckiej, który budowali mieszkańcy okolicznych miejscowości w obozie dla jeńców.  Delegacja naszych uczniów złożyła pod ścianą narodów kwiaty i zapaliła znicze. Ksiądz Janusz Skrzypek przewodniczył modlitwie. W uroczystej akademii uczestniczyli również uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Woli Ocieckiej wraz z nauczycielami oraz dyrektorem szkoły Arturem Skubisem. Te wspólne akademie i spotkania na Górze Śmierci odbywają się już od kilku lat.  Po apelu poległych nastąpiło zwiedzanie Ekspozycji Historyczno-  Dydaktycznej w ramach projektu „Park Historyczny Blizna i Pustków- droga pamięci i pojednania” Uczniowie mogli poznać jak wyglądało życie w obozie pracy dla Żydów, jaki był obóz pracy dla jeńców radzieckich i dla Polaków. Oglądnęli  projekcję dwóch filmów dotyczących historii obozu i życia niemieckiego poligonu. Była to bardzo ważna i ciekawa lekcja historii dla uczniów.