Home » Aktualności » Rekolekcje w szkole 4-6.03.2013r.

Archiwum

Rekolekcje w szkole 4-6.03.2013r.

Już po raz kolejny w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne dla uczniów. W dniach 4-6 marca pod kierunkiem księdza dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej Ryszarda Podstołowicza i przy pomocy ks. proboszcza Janusza Skrzypka nasi uczniowie przeżywali dni rekolekcyjne. 

Ksiądz Rekolekcjonista zaakcentował istotę rekolekcji, czyli poprawy. Ponieważ rekolekcje rozpoczęły się 4 marca- w dniu imienin Kazimierza -ksiądz zwrócił uwagę na to, że każdy może być świętym, tak jak Kazimierz Jagiellończyk. Z okazji kanonizacji (1602) otwarto grób świętego Kazimierza. Jego ciało pomimo znacznej wilgotności tam panującej (cegły były mokre), po 118 latach, było, według świadków, nienaruszone.
Ksiądz rekolekcjonista przypomniał piosenkę Arki Noego – Święty uśmiechnięty; „Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć? Są między nami w szkole i w pracy!” 
Pokazywał uczniom na przykładzie jabłek, jak łatwo można się zepsuć (zgniłe jabłka), a trudno się poprawić. Dzieci rysowały zgniłe jabłka- symbole z pokusami i jabłka zdrowe- dobre postanowienia poprawy. Kolorowały także stacje drogi krzyżowej, która odbyła się w szkole. Przynosiły kamyki, których wyzbywały się, ponieważ symbolizowały grzechy. 
„Kto się nawróci, ten się nie smuci: 
Każdy święty chodzi uśmiechnięty”.
Ksiądz zachęcał do uśmiechania się. Hymnem rekolekcji została piosenka „Sercem kocham Jezusa.” Uczniowie i dorośli odpowiadali na zapytania księdza rekolekcjonisty słowami piosenki tworząc śpiewany dialog. W ostatnim dniu rekolekcji odbyła się msza św. z błogosławieństwem. Miało miejsce także spotkanie z policjantami na temat tego, jak żyć bezpiecznie w domu i na drodze. Ksiądz Ryszard Podstołowicz ofiarował uczniom maskotki. Uczniowie i dyrektor w pięknych słowach i kwiatami podziękowali za rekolekcje:
„Niech Duch Boży mieszka w Twoim kapłańskim sercu 
i obdarza Cię nieustannie swoimi darami,
abyś zawsze był dobrym przewodnikiem w pielgrzymce wiary
dla spotykanych na swojej drodze ludzi.”