Home » Aktualności » Uroczystości Patriotyczno – Religijne na Górze Śmierci w Pustkowie 25.04.2013r.

Archiwum

Uroczystości Patriotyczno – Religijne na Górze Śmierci w Pustkowie 25.04.2013r.

25 kwietnia, w ramach obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej odbyły się coroczne uroczystości patriotyczno – religijne na Górze Śmierci w Pustkowie. 

Na uroczystości te zostali zaproszeni przedstawiciele świata polityki, kultury i nauki, zarówno w wymiarze władz ogólnopaństwowych jak i lokalnych. Z naszej szkoły podczas uroczystości patriotyczno–religijnej na Górze Śmierci, jak co roku,  harcerki skrzyszowskiej drużyny „Pryzmat” wraz z zebranymi oddały hołd tysiącom więźniów rożnych narodowości przetrzymywanych i pomordowanych w hitlerowskich obozach pracy przymusowej w Pustkowie (gm. Dębica), które funkcjonowały w latach 1940 – 1944. Harcerki i poczet sztandarowy szkoły wyjechali pod opieką Anny Bochenek i dyrektora szkoły Andrzeja Ziajora.
 
Obchody rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny (o godz. 11). Następnie dzieci i młodzież z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie–Osiedlu przedstawiły część artystyczną. Zaraz po niej był Apel Pamięci prowadzony przez Kompanię Honorową 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty–Spiechowicza, chwilę później nastąpiło złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu. Delegacja z naszej szkoły również złożyła okolicznościową wiązankę kwiatów. Po zakończeniu części oficjalnej zebrani mieli możliwość obejrzenia najnowszej ekspozycji w Muzeum u podnóża Góry Śmierci. 
Jest to już wieloletnia lokalna tradycja, by oddać hołd i przywrócić pamięć o tysiącach więźniów rożnych narodowości przetrzymywanych i represjonowanych w obozach pracy przymusowej w Pustkowie, które w latach 1940 – 1944 funkcjonowały przy zorganizowanym na tym obszarze Poligonie Waffen – SS. Jest to także hołd oddany wszystkim Rodakom walczącym w tamtym okrutnym czasie o niepodległość Ojczyzny.