Home » Aktualności » 222. rocznica Konstytucji 3 Maja

Archiwum

222. rocznica Konstytucji 3 Maja

Już tylko dwa dni dzieli nas od jednego z największych, a z pewnością najradośniejszego polskiego święta narodowego – 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej to okazji wszyscy spotkali się na uroczystej akademii pod kierunkiem Ewy Feret i Marzeny Sokołowskiej – Andreasik dnia 30 kwietnia 2013 roku.

 
"Narody szybkim pędem do upadku lecą,
Lecz długo trzeba czekać, niźli się oświecą." 
 
Uczniowie wyrazili nadzieję, aby to spotkanie wzbudziło w słuchaczach refleksje, by słowa "Honor, ojczyzna", tak ważne dla poprzednich pokoleń i dla nas – nie były pustymi słowami. 
Sięgnęli pamięcią wstecz, bo naród, który nie zna swojej przeszłości, nie potrafi budować przyszłości. 
Zatrzymali się na chwilę i głośno zastanowili nad datą 3 Maja 1791 roku…
Uczniowie przypomnieli, jakie były zdobycze Konstytucji 3 Maja. Szkolny chórek przygotowany przez Karola Książka  zaśpiewał kilka pieśni patriotycznych. Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą zasadniczą, która miała regulować ustrój państwa. Miała być podstawą nowoczesnego, silnego państwa. Niestety przetrwała tylko 15 miesięcy, do drugiego rozbioru Polski.


Mamy nadzieję, że  uczniowie wiedzą, dlaczego w pierwsze dni maja nie mają zajęć lekcyjnych. Są to bowiem ważne daty: 1 maja — Święto Pracy
, 2 maja — Święto Flagi RP, 
3 maja — rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.