Home » Aktualności » Pamiętamy o zmarłych. Wypominki na cmentarzu 4.11.2013r.

Archiwum

Pamiętamy o zmarłych. Wypominki na cmentarzu 4.11.2013r.

Przez cały listopad w parafiach katolickich odprawiane są tzw. „wypominki”. To szczególna pamięć o zmarłych. Polegają na  wyczytywaniu imion i nazwisk osób nieżyjących. Są wyrazem miłości i jedności całego Kościoła: pielgrzymującego na ziemi i tego, który przeszedł już granicę śmierci.

Dnia 4 listopada cała społeczność szkolna udała się na parafialny cmentarz. Harcerki drużyny „Pryzmat” wraz z opiekunką odczytały wypominki za zmarłych:   Papieży Kościoła, Biskupów tarnowskich, Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim, a także wszystkich parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, zmarłego Prymasa  Józefa Glempa, premiera RP – Tadeusza Mazowieckiego. Młodzież modliła się za dusze zmarłych kierowników tutejszej szkoły, nauczycieli i innych pracowników szkoły.  Wspominała  dusze Ś.P. zmarłych rodziców księży proboszczów, nauczycieli i pracowników pracujących w naszej szkole.  Modlitwą objęła także dusze Ś.P. dzieci, zmarłych rodziców i dziadków uczniów.  Modlitwę w intencji zmarłych poprowadził ks. proboszcz Janusz Skrzypek. Pieśni pomogli śpiewać przedstawiciele chóru parafialnego. Byli obecni także rodzice. Uczniowie po wspólnej modlitwie zapalili znicze na grobach bliskich i uczcili zadumą oraz ciszą pamięć o zmarłych.