Home » Aktualności » Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Skrzyszowie 12.11.2013r.

Archiwum

Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Skrzyszowie 12.11.2013r.

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Co roku w naszej szkole organizowane są uroczyste apele z okazji Święta Niepodległości.

Recytatorzy w szkolnej akademii podkreślili, iż Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Pomimo usilnych prób naszych nieprzyjaciół, którzy walczyli ze wszystkim, co wiąże się z naszym narodem, nie zdołano zabić ducha polskości. Ani Niemcom, ani Rosjanom nie udało się narzucić naszym rodakom swojej kultury i języka w ramach tzw. procesów rusyfikacji i germanizacji. Polacy odzyskując niepodległość po ponad 100 latach „niebytu” – co jest fenomenem na skalę globalną – po raz kolejny udowodnili zaś, że są jednym z najbardziej niestrudzonych i najbardziej dumnych narodów świata.

Piękną i wzruszającą lekcję historii przygotowali uczniowie dnia 12 listopada 2013 roku pod kierunkiem p. Lidii Szymanek oraz p. Beaty Babiarz. Nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych. Do akademii włączyły się uczestniczki gminnego konkursu pieśni i piosenki patriotycznej z kl. „0” śpiewając piosenki o Ojczyźnie i jej krwawej przeszłości. Wszystko po to, aby wszczepić w młode serca uczucia do własnego kraju.