Home » Aktualności » Apel upamiętniający rocznicę Konstytucji 3 Maja. 30.04.2014r.

Archiwum

Apel upamiętniający rocznicę Konstytucji 3 Maja. 30.04.2014r.

Jakże jesteśmy szczęśliwe dziś my – polskie dzieci,

w wolnym urodzone kraju!

Jakże jasno nam dziś Biały Orzeł świeci

W dniu Trzeciego Maja…

 

 

   30 kwietnia odbył się w naszej szkole apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święto Flagi. Uczniowie pod kierunkiem Pani Bogusławy Matłok i Marzeny Sokołowskiej – Andreasik przygotowali montaż słowny, który przybliżył nam historię uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, zniosła liberum veto, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny.

   W dzisiejszych czasach, szczególnie pamiętajmy o naszej historii i pielęgnujmy naszą tożsamość narodową.

 

  (…)

Mówią:

nie warto,

po co to wszystko?

Wyjedźmy i zapomnijmy.

Nie, nie,

Po stokroć nie!

 

Tu wczoraj i jutro,

dziś i teraz,

na złe i na dobre

dla tych, co odeszli,

dla tych, co przyjdą.

 

Na wsi i w mieście

w górach i dolinach

nad jeziorem, w lesie sosnowym

wszędzie

zawsze

POLSKA!