Home » Aktualności » Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni 28.05.2014r.

Archiwum

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni 28.05.2014r.

28 maja dzieci z klasy „0” i przedszkola wyjechały na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Na miejscu powitała dzieci sympatyczna pani przewodnik i zaprosiła do zwiedzania najstarszej kopalni soli w Polsce. Zwiedzanie rozpoczęło się od zjazdu szybem o długości prawie 300 metrów pod ziemię.

Następnie dzieci miały okazję przejechać się podziemną kolejką i przenieść się w czasie o setki lat wstecz, do początków wydobywania soli w Polsce. Pani przewodnik opowiadała o ciężkiej pracy górników, a także koni, które były transportowane do kopalni, żeby tam pracować w kieratach. Lepiej zapamiętać wszystkie treści pomogły dzieciom ekrany multimedialne rozmieszczone na ścianach kopalni. Przedstawiały m.in. księcia Bolesława Wstydliwego i kupców włoskich, którzy opowiadali o tym, jakie znaczenie gospodarcze i handlowe miała niegdyś sól. Po zakończonym zwiedzaniu dzieci wyjechały windą na powierzchnię, gdzie miały okazję kupić solne pamiątki. Kolejnym punktem wycieczki  był Park Archeologiczny – Osada VI Oraczy, który mieści się nieopodal Kopalni. Dzieci obejrzały rekonstrukcję średniowiecznej wioski, pracownie rzemieślników: cieśli, kowala oraz zielarki. Następnie dzieci wraz z opiekunami pojechały na plac zabaw „Ranczo Pasja” do Brzeska, gdzie mimo ulewnego deszczu miło spędziły czas w „małpim gaju” i  basenie z kulkami. Wszyscy wrócili do Skrzyszowa zadowoleni i pełni miłych wrażeń.