Home » Aktualności » „Turysto szanuj środowisko!”19.09. 2014 r.

Archiwum

„Turysto szanuj środowisko!”19.09. 2014 r.

„Turysto szanuj środowisko!” – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja „Sprzątanie świata”połączona z zajęciami  terenowymi.Tym razem jej celem była zachęta uczestników do refleksji nad wpływem na środowisko w czasie wypoczynku na łonie przyrody.

W dniu 19 września nasza szkoła, jak co roku przyłączyła się do niej. W każdej klasie odbyły się krótkie wycieczki po najbliższym terenie, w trakcie których uczniowie zachwycali się przyrodą w jesiennej szacie, kwitnącymi jeszcze w ogrodach aksamitkami, obserwowali różne typy drzew, liści i owoców.   Rozmawiano na temat wpływu człowieka na środowisko podczas różnych form wypoczynku, mówiono, gdzie świadomy turysta nie powinien wchodzić i jak ma dbać o swoje bezpieczeństwo. Podkreślano, co każdy z nas może zrobić, aby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko, tzn. jak ograniczyć tworzenie odpadów. Uczestnicy akcji „Turysto! Szanuj środowisko!”  poznali czas rozkładu różnych odpadów pozostawionych przez turystów. Szczególnie narażone na dewastację są szlaki wodne użytkowane przez sympatyków żeglarstwa czy wędkarstwa. Utopione oraz unoszone z prądem odpady są przyczyną śmierci zwierząt, które mylą kolorowe nakrętki, kawałki folii i opakowań z pokarmem. Zdarza się, że ptaki wyścielają wnętrza gniazd odpadami, które, nie przepuszczając wody, przyczyniają się do jej nagromadzenia w gnieździe, a tym samym do utopienia piskląt. Odpady obecne na brzegach rzek, wśród drzew i krzewów szpecą krajobraz, a ich usunięcie jest zabiegiem pracochłonnym oraz kosztownym. W trakcie zajęć uczniowie zbierali także śmieci do worków. W 21. edycji Akcji Sprzątanie Świata uczyliśmy jak przyjaźnie dla środowiska spędzać czas wolny.