Home » Aktualności » IV Rocznica nadania imienia Bł. Ks. J. Popiełuszki w naszej szkole. 20.10.2014

Archiwum

IV Rocznica nadania imienia Bł. Ks. J. Popiełuszki w naszej szkole. 20.10.2014

Człowiek bez wiary jest jak podróżny bez celu, jak ktoś, kto walczy bez nadziei na zwycięstwo.”- św. Augustyn

Dzień 20 października to święto w naszej szkole, związane z 30. rocznicą śmierci ks. Jerzego Popiełuszki i IV rocznicą nazwania jego imieniem szkoły.

Przed tablicą pamiątkową błogosławionego w szkole zebrali się zaproszeni goście: wójt Piotr Cielec, v-wójt Bogusław Wójcik, radny i sołtys Andrzej Budzik, były dyrektor szkoły Stanisław Muszyński, przewodnicząca Rady Rodziców Lucyna Pociask, a także rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie na czele z dyrektorem Andrzejem Ziajorem. Ksiądz proboszcz Janusz Skrzypek odprawił uroczystą mszę św. Harcerki pełniły straż honorową podczas tej uroczystości pod kierunkiem swej opiekunki Anny Bochenek. Po pięknej homilii, której credo za patronem brzmiało „ nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj” uczniowie zaprezentowali wymowną akademię poświęconą sylwetce patrona pod opieką nauczycieli: Beaty Babiarz, Lidii Szymanek i Karola Książka. Przypomnieli dzieciństwo księdza Jerzego:

 

„Od dnia Pierwszej Komunii Świętej codziennie pokonywał czterokilometrową trasę do parafialnego kościółka w Suchowoli. Nie wyobrażał sobie dnia bez Mszy świętej. Był ministrantem.

 

 Od małego był obowiązkowy, uczynny, wrażliwy. Zawsze się uśmiechał. Koledzy ze szkoły nazywali go filozofem, gdyż skłonny był do refleksji i stanowił raczej typ samotnika. Jako wiejskie dziecko kochał przyrodę, zwierzęta, kwiaty.  Kleryk – żołnierz Jerzy Popiełuszko

wyróżniał się wielką odwagą w obronie swoich przekonań, co powodowało różne szykany:

 

„ w czas wojskowej służby

stał godzinami na baczność

w pełnym rynsztunku bojowym

/choć nie było wojny/

ale boso

bez onucy

za karę

za różaniec…”

19 X 1984 roku ks. Jerzy został zatrzymany na drodze z Bydgoszczy do Warszawy, poddany torturom i bestialsko zamordowany.

 Tylko naród, który ma zdrowego ducha i czułe sumienie, może tworzyć śmiałą przyszłość .Recytatorzy podkreślili tę prawdę recytując
Pieśń do Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki”:

 

Na morzu zła, wśród nieprzyjaciół Boga
Tyś był jak wyspa, co wszystkich zaprasza,
Polska, jak matka, Tobie była droga.
Głosiłeś słowo, co spory wygasza.
Wielki Patronie wolności szermierzy,
Wstaw się u Boga, drogi księże Jerzy
!

Na trudne czasy byłeś nam zesłany,
Walczyłeś z kłamstwem, co się w pozór stroi.
Weź w swą opiekę naród nasz znękany:
Niech przy Chrystusie Panu wiernie stoi!
Chlubo kapłanów, wzorze duszpasterzy, 
Wstaw się u Boga, drogi księże Jerzy!”

 

Po uroczystej akademii wręczono nagrody uczniom, którzy brali udział w konkursie plastycznym i konkursie wiedzy o patronie przeprowadzonym przez nauczycielkę historii Beatę Babiarz z okazji IV Rocznicy nadania imienia.