Home » Aktualności » Profilaktyczny program edukacyjny „Śniadanie daje moc” 7.11.2014r.

Archiwum

Profilaktyczny program edukacyjny „Śniadanie daje moc” 7.11.2014r.

Śniadanie, owoce i jarzyny to dla każdego

najlepsze witaminy! 

 

 

            W dniu 7 listopada uczniowie klas 0 – III wraz z wychowawcami Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Skrzyszowie po raz pierwszy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji promującej zdrowy sposób odżywiania się pod hasłem „Śniadanie daje moc”. W ramach przygotowań do tego projektu odbyło się szereg zajęć poświęconych zdrowemu odżywianiu, jak również prelekcja higienistki szkolnej. Uczniowie słuchali i śpiewali piosenki, wykonywali prace plastyczne, które umieszczone zostały na gazetkach klasowych oraz gazetce szkolnej poświęconej zasadom zdrowego odżywiania. Wychowawcy klas przedstawili i omówili z dziećmi 12 zasad prawidłowego odżywiania. Pozwolili uczniom zorientować się, jakie niesie za sobą spożywanie zbyt dużej ilości np. cukru i słodyczy, jakim produktem możemy zastąpić jaja, co jest podporą zdrowych kości. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. To najlepszy start w nowy dzień. Dzięki niemu uczniowie mają energię i koncentrację do nauki i zabawy.

            7 listopada każdy z uczniów przyniósł do szkoły zdrowe pieczywo z ziarnami, różnorodne owoce i warzywa oraz odżywcze soczki. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowały swoje stanowiska pracy, a więc uroczyście nakryły stoły, ustawiły talerze, miski, deski, umyły ręce i w końcu mogły wykorzystać swoje umiejętności kulinarne.
W praktyce podczas przygotowania posiłku było wiele zabawy i śmiechu. Dzieci wykazały się dużą wyobraźnią i pomysłowością. Cały czas towarzyszyli im rodzice, którzy bardzo chętnie przyjęli zaproszenie do udziału w akcji i pomagali w przygotowaniu śniadania.
Po kilku minutach na stołach pojawiły się kolorowe kanapki, zdrowe szaszłyki owocowe, pasty, twarożki, jajka, które przybrały kształt myszek i innych dziwacznych stworków. Uczniowie z apetytem zjadali własnoręcznie przygotowane śniadanie. Oprócz zdrowego, smacznego posiłku mieli też szanse sprawdzić i docenić, jak przyjemne może być zasiadanie przy stole wspólnie z kolegami i koleżankami. Udział uczniów w programie wspierał dyrektor szkoły p. Andrzej Ziajor, który skorzystał z zaproszenia uczniów i przybył na wspólne śniadanie. Mali kucharze swoimi wytworami poczęstowali również nauczycieli i pracowników szkoły.

Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc i wsparcie w organizacji tego  przedsięwzięcia. Ich pomoc i zaangażowanie okazały się być nieocenione w poszerzaniu wiedzy dzieci na temat zasad zdrowego żywienia oraz zrozumienia hasła „Śniadanie daje moc”.