Home » Aktualności » W Skrzyszowie maszerował Orszak Trzech Króli. 6.01.2015r.

Archiwum

W Skrzyszowie maszerował Orszak Trzech Króli. 6.01.2015r.

„Niech spadnie nam korona z głowy…”

Szóstego stycznia o godz. 1200 spod kościoła parafialnego w Skrzyszowie pierwszy raz ruszył „Orszak Trzech Króli”. Orszak prowadzili Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę.

W rolę króla Kacpra wcielił się włodarz gminy Piotr Cielec, króla Melchiora zagrał sołtys Skrzyszowa Andrzej Budzik, a orszak niebieski prowadził król Baltazar- radny powiatowy Bogusław Wójcik. Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez oparty był na ewangelicznym przekazie – Mędrcy wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami wystrojonymi w halabardy i dwórkami podążyli mieszkańcy, dzieci, goście, ubrani w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Uczestnicy OTK zatrzymali się na poszczególne sceny jasełkowe przy: Publicznej Szkole Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie był Dwór Heroda, przy Gminnym Centrum Informacji, gdzie odegrano scenę w Gospodzie, w kompleksie „Rajski Ogród”, gdzie miała miejsce scena Diabelskie sztuczki, Walka Dobra ze złem. W Rajskim Ogrodzie była także ostatnia jasełkowa scena, a mianowicie odnalezienie Dzieciątka i pokłon Trzech Króli. Dzieciątko powitało wędrowców pięknym uśmiechem, a był to najmłodszy 8-miesięczny uczestnik orszaku (Patrycja Knych). Nieodzownym elementem naszego Orszaku było wspólne, radosne kolędowanie. Organizatorzy orszaku na zakończenie poczęstowali wszystkich wędrujących gorącym posiłkiem. Ta niepowtarzalna pielgrzymka do naszego Betlejem przypomniała bogatą, polską tradycję jasełkową i zachęciła przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli. W kordonie orszakowym nie zabrakło humoru księdza proboszcza Janusza Skrzypka, który był głównym inicjatorem tej plenerowej uroczystości w Święto Objawienia Pańskiego. Elementy komizmu postaci czy słowa pojawiły się też w gospodzie. Żywa muzyka porwała dzieci do tańca. Każda odgrywana scena utrzymana była w innym charakterze, ale wszędzie było widać wielką współpracę i zaangażowanie wielu osób nie tylko ze Skrzyszowa (np. chórek anielski z gimnazjum w Ostrowie, kapela Kurasie). Sceny łączyły dzieci, młodzież i dorosłych. Do przygotowań włączyli się też ludzie, którzy chętnie wypożyczali banery, elementy dekoracji, wazony, dzbany, sztuczne kwiaty, zielone powojniki, siano, kołyskę czy oświetlenia.

 

Organizatorzy „Orszaku Trzech Króli”:

  – Ks. proboszcz Parafii Skrzyszów

  – Urząd Gminy Ostrów

  – Sołectwo Skrzyszów

  – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki  

  – Właściciel kompleksu „Rajski Ogród”

  – Parafialna Rada Duszpasterska

  – Parafialny Oddział Akcji Katolickiej

  – Aktorzy

Dziękujemy Organizatorom, Gościom przybyłym z różnych miejscowości, Parafianom. Oby okrzyki VII Orszaku Trzech Króli mobilizowały nas do lepszego i pomagały wszystkim przeżyć w radości i pokoju 2015 rok.