Home » Aktualności » Apel na „Górze Śmierci” w Pustkowie. 17.09.2015r.

Archiwum

Apel na „Górze Śmierci” w Pustkowie. 17.09.2015r.

Dnia 17 września roku klasy IV-VI wraz z opiekunami  Beatą Babiarz i Beatą Bobulską – Przysiecką przygotowały apel na „Górze Śmierci” w Pustkowie upamiętniający rocznicę 1września- napaść hitlerowską na Polskę i 17 września- atak Armii Czerwonej. W apelu z naszymi uczniami wzięli także udział uczniowie z Woli Ocieckiej.

Uczniowie recytowali wiersz Jana Pocka:

LITANIA DO ŻOŁNIERZA

Choć nie wiem gdzie spoczywasz
Śmiertelną przeszyty kulą,
Choć nie wiem, Jakie jest Twoje imię,
Żołnierzu,
Któryś pierwszy
O świcie
Dnia pierwszego września
W obronie Ojczyzny
Zginął

Delegacje ze szkół zapaliły znicze, aby uczcić pamięć pomordowanych w czasie II wojny, a następnie wszyscy obecni odmówili modlitwy w ich intencji pod przewodnictwem ks. proboszcza Mariusza Nosala i ks. Józefa  Zaręby. Po apelu uczniowie zwiedzili Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania im. Heleny z  Reyów księżnej Jabłonowskiej.  Oglądnęli Ekspozycję  Historyczno – Dydaktyczną przy Górze Śmierci, która obrazuje historię i działania  obozów pracy przymusowej oraz poligonu Waffen –SS, w kontekście dziejów całego powiatu dębickiego i jego mieszkańców, w okresie II wojny światowej.