Home » Aktualności » W Skrzyszowie Orszak Trzech Króli wyruszył po raz drugi do stajenki. 6.01.2016r.

Archiwum

W Skrzyszowie Orszak Trzech Króli wyruszył po raz drugi do stajenki. 6.01.2016r.

Orszak Trzech Króli w Skrzyszowie wyruszył w Uroczystość Objawienia Pańskiego, w południe, z Kościoła i przeszedł główną ulicą po raz drugi. Hasło tegorocznego Orszaku, nazywanego “największymi ulicznymi jasełkami na świecie”, nawiązywało do ustanowionego przez papieża Franciszka Roku Świętego Miłosierdzia Bożego: „Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”.  Przed wyruszeniem na trasę każdy uczestnik otrzymał koronę, okolicznościowe naklejki i śpiewnik kolęd.

 

Orszak rozpoczął się powitaniem i przedstawieniem Trzech Króli przez księdza proboszcza Mariusza Nosala oraz sceną odczytania rozporządzenia Cezara Augusta o spisie powszechnym, na który podążyli z Nazaretu do Betlejem Maryja z Józefem.

Następnie na trasę wyruszyły orszaki Trzech Króli. Czerwony, z królem Kacprem, w którego wcielił się sołtys wsi Andrzej Budzik- symbolizował Europę. Zielony, z królem Melchiorem (Janusz Cielak) –symbolizował Azję. Niebieski, z ciemnoskórym królem Baltazarem ( radny Gminy Ostrów Grzegorz Ożóg)– symbolizował Afrykę. Uczestnicy Orszaku szli wznosząc okrzyki. Nieodzownym elementem Orszaku było wspólne, głośne, radosne kolędowanie ludzi, którzy szli za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy mógł się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy miał na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.

Trasa przemarszu wiodła drogą powiatową, a po zejściu z niej można było uczestniczyć jeszcze w czterech mansjonach – popularnych w średniowieczu małych ulicznych scenach. Przy GCI  zbudowano Dwór Heroda, gdzie wszyscy podziwiali grę okrutnego władcy. Dalej uczestnicy Orszaku mogli zawitać do Gospody i poczęstować się jadłem, posłuchać lokalnej kapeli, powróżyć z ręki. Królowie częstowali tam cukierkami. Następnie na placu szkolnym obejrzeć scenę Diabelskie Sztuczki i Walkę Dobra ze Złem. Przy głównym wejściu do Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie zbudowana była Stajenka i odegrana scena Oczekiwanie na Zbawiciela, Narodzenie Zbawiciela i Pokłon Trzech Króli. Przy tej scenie, przekształconej w wielką stajenkę betlejemską, uczestnicy Orszaku spotkali się ze Świętą Rodziną. Trzej Królowie oddali Dziecięciu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Można było ponadto posłuchać kolęd w wykonaniu młodzieży. Na koniec wszyscy poczęstowali się ciepłym posiłkiem.

Dzień 6 stycznia dzięki pracy wielu ludzi dobrej woli zaangażowanych we wspólne przedsięwzięcie, zyskuje w Skrzyszowie niepowtarzalną oprawę. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowywali Orszak, sponsorowali i uczestniczyli w nim wspólnie kolędując i pokazując, że ich wyobraźnia, inwencja i zaangażowanie nie znają granic. Wystarczy tylko dać im możliwość twórczego działania.