Home » Aktualności » Uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1.03.2017

Archiwum

Uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1.03.2017

W tym roku  po raz kolejny w dniu 1 marca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci  Żołnierzy Wyklętych  jako święto państwowe. Powiatowe  uroczystości odbyły się w Sędziszowie Młp. Rozpoczęły się Mszą św. o godz. 11.00 w Kościele Parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył ks. Dziekan Krzysztof Gac, homilię wygłosił wykładowca KUL z Lublina. Po uroczystościach kościelnych delegacje władz powiatowych, samorządowych, służb mundurowych, harcerzy oraz szkół, oddział Związku Strzeleckiego, Poczty Sztandarowe zebrały się przy Memoriale Żołnierzy AK Podobwodu  Sędziszów Młp. gdzie złożyli kwiaty.  Publiczną Szkołę Podstawową im. Bł. KS. Jerzego Popiełuszki  reprezentował dyrektor szkoły Andrzej Ziajor, Anna Bochenek ,harcerki ZHR oraz reprezentacja uczniów. Dzień Pamięci o Niezłomnych jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość , tj. Płk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.