Home » Aktualności » Apel na Górze Śmierci w Pustkowie, 18.09.2017r.

Archiwum

Apel na Górze Śmierci w Pustkowie, 18.09.2017r.

„..Ocalałeś nie po to aby żyć
Masz mało czasu trzeba dać świadectwo
Powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem
Jak ci co szli przez pustynię i ginęli w piasku.
Bądź wierny. Idź”
Dnia 18 września 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej ze Skrzyszowa wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej z Woli Ocieckiej, spotkali się na Górze Śmierci w Pustkowie, żeby oddać cześć i hołd poległym w tym miejscu, a także pomordowanym w czasie II wojny światowej, wojny, która przeszła do historii jako największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Wojnę tę wywołały zbrodnicze siły faszyzmu i militaryzmu, które znalazły podatny grunt dla swego rozwoju w Niemczech, Włoszech i Japonii. Państwa bloku faszystowskiego, dążąc do panowania nad światem, postawiły sobie za cel nie tylko ujarzmienie, ale i – jak Niemcy hitlerowskie – zniszczenie całych narodów. Cios polskim nadziejom został zadany 17 września 1939 r. przez wojska sowieckie, które dokonały agresji na ziemie naszego kraju.

„…bo krwi już było
zbyt wiele
i łun na umęczonym niebie
dlatego błagam o pokój
o sól i chleb
dla mnie, dla Ciebie…”

W tym uroczystym apelu poległych udział brali dyrektorzy szkół: Andrzej Ziajor i Artur Skubis, ks. Mariusz Nosal i ks. Józef Pajor, wychowawcy i uczniowie kl. IV – VII, harcerki ze skrzyszowskiej drużyny Pryzmat.
Montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem Beaty Babiarz i Beaty Bobulskiej – Przysieckiej zakończono złożeniem kwiatów przez delegację uczniów ze Skrzyszowa i zapaleniem zniczy przez delegację uczniów z Woli Ocieckiej. Modlitwę za pomordowanych w czasie II wojny światowej i tych, którzy spoczywają w tym miejscu poprowadził ks. Mariusz Nosal. Dyrektor Andrzej Ziajor w swoim wysąpieniu zwrócił uwagę na cierpienie i zagładę wielu tysięcy naszych rodaków, którzy zginęli w niemieckich i radzieckich obozach śmierci, również w tym miejscu w Pustkowie. Podkreślił, że uczniowie ze Skrzyszowa już od 15 lat przyjeżdżają na Górę Śmierci we wrześniu i biorą udział w tych patriotycznych uroczystościach, a od 9 lat spotykamy się wspólnie ze Szkołą z Woli Ocieckiej, aby oddać hołd wszystkim ofiarom napaści armii hitlerowskiej i armii radzieckiej na nasz kraj. Przypomniał wszystkim, jak ważne jest żebyśmy pamiętali o tych wydarzeniach sprzed 78 lat i potrafili docenić to, że dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce.
Niech na zawsze w pamięci naszego Narodu pozostaną imiona Tych, którzy życie oddali dla Ojczyzny. Niech ich niezłomna i bohaterska postawa będzie dla nas drogowskazem w nauce, pracy i służbie dla Ojczyzny.