Home » Aktualności » Orszak w Skrzyszowie przeszedł po raz czwarty. 6.01.2018r.

Archiwum

Orszak w Skrzyszowie przeszedł po raz czwarty. 6.01.2018r.

6 stycznia o godzinie 11:00 odbyła się msza święta w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Skrzyszowie pod przewodnictwem ks. Mariusza Nosala, a  zaraz po niej przez centrum miejscowości przeszedł Orszak Trzech Króli . Po mszy, a jeszcze przed wyruszeniem w trasę wszyscy zgromadzeni otrzymali korony, naklejki oraz śpiewniki i zostali przydzieleni do trzech różnych grup reprezentujących różne kraje i królów. Tegorocznemu Orszakowi towarzyszyło hasło „Bóg jest dla wszystkich”. Motywem przewodnim było przypomnienie uczestnikom, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w scenariuszu i w odezwach poszczególnych orszaków. Marsz był pełen symboliki. Trzej Królowie byli przedstawicielami trzech kontynentów i trzech pokoleń:
– młodzieniec, który już na początku swojej drogi w dorosłość poszukuje i znajduje swoje powołanie (w tej roli radny Grzegorz Guzek) prowadził swój tłum w kolorze czerwonym, czyli Czekaj i Budzyń,
– mężczyzna w sile wieku, żonaty, reprezentujący mężów i ojców rodzin, który poszukuje Jezusa i właściwej drogi dla siebie i swojej rodziny (sołtys Andrzej Budzik na czele centrum wsi w kolorze niebieskim),
– starzec, który dopiero u schyłku swoich lat, bogaty w wiele doświadczeń, odnajduje drogę do Jezusa (członek Rady Parafialnej Ryszard Mądro przewodził orszakowi zielonemu, czyli mieszkańcom Podlesia)

W uroczystym pochodzie wędrowała Maryja z Józefem (państwo Bożena i Jacek Stachnik). Gościnnie uczestniczył m.in. p.o. Wójta Gminy Ostrów – Grzegorz Ożóg z małżonką, p.o. dyrektora GCKiS w Kamionce Jadwiga Łomnicka, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Skrzyszowie Andrzej Ziajor. Uczestnicy skrzyszowskiego Orszaku „w drodze do Stajenki” wraz z Królami minęli mansjony:

– Dwór Heroda (w tej roli Marek Kisiel oraz w roli prowadzącego), gdzie podziwialiśmy cięty język Heroda i taniec dwórek z dworzaninami,

– Gospodę (Gospodyni-, Magdalena Bieszcz, Jadwiga Kuraś, Gospodarz- Konstanty Domek, Cyganka-Barbara Cieśla). Tam mogliśmy zatańczyć, posłuchać lokalnej kapeli, skosztować proziaka. Potem widzieliśmy zmagania Dobra ze Złem (uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skrzyszowie) wzmocnione efektami pirotechnicznymi. Na koniec  Królowie oddali pokłon i wręczyli dary Dzieciątku Jezus- Stajenka przy szkole (Boża Rodzina- państwo Anna i Jarosław Pięta z synem).  Po tej scenie uczestnicy Orszaku zostali zaproszeni do odtańczenia poloneza do kolędy „Bóg się rodzi” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na  zakończenie wszyscy posilili się gorącym daniem i herbatą, które przygotowali pracownicy szkolnej stołówki.

Organizatorzy Orszaku chcieli przypomnieć „że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu”.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w to radosne świętowanie i wspólną jednoczącą wędrówkę.

Dziękujemy Organizatorom, przybyłym z różnych miejscowości Gościom, Parafianom, Kucharzowi i szkolnej obsłudze, Fotoreporterom, GCKiS za wypożyczenie strojów oraz wsparcie.

https://www.facebook.com/pg/GminaOstrow.eu/photos/?tab=album&album_id=10155412982794315