Home » Aktualności » Powiatowe uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 01.03.2018r.

Archiwum

Powiatowe uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 01.03.2018r.

W dniu 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci  Żołnierzy Wyklętych  jako święto państwowe. Dzień Pamięci o Niezłomnych jest formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Płk.  Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

1 marca 2018 roku powiatowe uroczystości związane z uczczeniem pamięci żołnierzy wyklętych rozpoczęły się Mszą św. o godz. 12.00 w Kościele Parafialnym Bożego Miłosierdzia w Sędziszowie Młp., której przewodniczył ks. Dziekan Krzysztof Gac. W uroczystości wziął udział dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego  w Skrzyszowie Andrzej Ziajor oraz Poczet Sztandarowy i harcerki z opiekunką A. Bochenek. W czasie uroczystej mszy św. uczestnicy wysłuchali bogatej w treści patriotyczne homilii, a także  wzruszającego koncertu uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Ropczycach, w którym występowała uczennica naszej szkoły Aleksandra Kuraś. Po mszy św. odbyła się uroczysta prezentacja Pocztów Sztandarowych. Po uroczystościach kościelnych delegacje władz samorządowych,  harcerki, delegacje szkół z powiatu oraz Poczty Sztandarowe zebrały się przy Memoriale Sybiraków Obwodu  Sędziszów Młp. gdzie złożyli kwiaty i znicze.