Home » Aktualności » Wycieczka przedszkola i klasy „0” do Parku Historycznego w Bliźnie i do lasu, 13.09.2018r.

Archiwum

Wycieczka przedszkola i klasy „0” do Parku Historycznego w Bliźnie i do lasu, 13.09.2018r.

Dnia 13 września dzieci z przedszkola i klasy 0 udały się do Parku Historycznego w Bliźnie, gdzie znajdował się niemiecki poligon doświadczalny. Blizna stała się miejscem, w którym Niemcy doskonalili i testowali latające bomby V1, oraz rakiety V2. Pierwszy start rakiety V2 na poligonie w Bliźnie odbył się 5 listopada 1943 r. W początkowych próbach wychodziła ich bardzo duża zawodność – ponad 80% rakiet nie docierało do celów. Wybuchały tuż po starcie lub jeszcze na stanowisku startowym. Widzieliśmy to na filmie w edukacyjnym. Jednak analiza lotu oraz badania szczątków pozwoliły na wyeliminowanie błędów i już z początkiem 1944 roku rakiety V2 weszły w skład uzbrojenia Wermachtu. Dzieci oglądnęły zachowane resztki instalacji poligonu, wyrzutni, hali montażowej, bunkrów obserwacyjnych, ekspozycję muzealną z licznymi, ciekawymi eksponatami, zdjęciami i dokumentami. Następnie wszyscy obecni poszli ścieżką edukacyjną przez las obserwując roślinność i nazywając piętra lasu. Do sali wróciliśmy zadowoleni przywożąc skarby lasu i pełno wrażeń.