Home » Aktualności » Uroczystości patriotyczno – religijne w Bliźnie, 16.09.2018r.

Archiwum

Uroczystości patriotyczno – religijne w Bliźnie, 16.09.2018r.

Wrzesień to dla nas Polaków miesiąc ważnych wydarzeń historycznych, o których nie możemy zapomnieć, a te miejsca i związane z nimi postacie młodemu pokoleniu ciągle przypominać.

Dnia 16 września 2018 r., w Bliźnie odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne przy obelisku znajdującym się przy Parku Historycznym. Uroczystą Mszę św. celebrował ks. Jan Gaworczyk w intencji Żołnierzy AK, leśników, księży, miejscowej ludności oraz więźniów i robotników z niemieckiego obozu pracy w Pustkowie. W uroczystościach udział wzięli; p.o. Wójta Gimny Ostrów – Grzegorz Ożóg, starosta powiatu ropczycko – sędziszowskiego Witold Darłak, przedstawiciele Nadleśnictwa Tuszyma, radni powiatowi, a także z terenu gminy Ostrów, strzelcy, dyrektorzy szkół z terenu gminy Ostrów, poczty sztandarowe z poszczególnych szkół oraz poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej. Oprawę muzyczną zapewniła Miejska Orkiestra Dęta z Dębicy.

W wygłoszonej homilii ks. Józef Pajor przypomniał, że Ojczyzna to naród, który pamięta o swojej przeszłości, przytoczył postać m.in. malarza Artura Grottgera, który w swych dziełach nawiązywał do tradycji, zwyczajów polskiego narodu będącego pod zaborami. Przytoczył również cytat jaki znajduje się na cmentarzu w Zakopanem odnoszący się właśnie do losów naszego kraju „Ojczyzna to naród
i proch”.

Następnie zebranych gości powitał p.o Wójta Grzegorz Ożóg, który przemawiając, podkreślił jak ważne jest aby o tych miejscach tj. Pustkowie i Bliźnie pamiętać, żeby były przestrogą tego co działo się tu w przeszłości i nigdy więcej nie powtórzyło. Został odczytany Apel Pamięci, oddana salwa honorowa i złożone wiązanki kwiatów przez poszczególne delegacje przy obelisku. Na koniec wystąpili uczniowie ze szkoły im. Jana Pawła II z Woli Ocieckiej z krótkim montażem – słowno muzycznym.