Home » Aktualności » LEKCJA HISTORII PRZEPROWADZONA PRZEZ GRUPĘ ARTYSTYCZNĄ „Ku Niepodległej”, 27.11.2018 r.

Archiwum

LEKCJA HISTORII PRZEPROWADZONA PRZEZ GRUPĘ ARTYSTYCZNĄ „Ku Niepodległej”, 27.11.2018 r.

Dnia 27 listopada w naszej szkole odbyła się lekcja historii przeprowadzona przez grupę artystyczną rekonstrukto dla kl. I – VIII, pod hasłem „Ku Niepodległej”. Nawiązując do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie starszych klas przypomnieli sobie, a młodsi poznali jak walczyli bohaterowie o wolność, honor i ojczyznę. Dowiedzieli się jak od XVIII wieku Polacy walczyli o wolność: w powstaniu kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym oraz podczas I wojny światowej, jaką rolę odegrał Józef Piłsudski. Ponadto mieli okazję zobaczyć kolekcję replik broni używanych przez powstańców i w czasie I wojny, a także stroje z epoki szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I brygady Legionów Polskich. Niewątpliwie największą atrakcją tej lekcji była możliwość przebrania się w strój z danej epoki oraz próba władania bronią, a także poznanie przez niektórych uczniów elementów musztry wojskowej.