Home » Aktualności » „Szkoła Pamięta”, X 2019

Archiwum

„Szkoła Pamięta”, X 2019

W tym roku nasza szkoła  dołączyła do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej  „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia. Uczniowie kl. V udali się na cmentarz choleryczny gdzie zapalili znicze, a uczniowie kl. VI zapalili znicze i odmówili krótką modlitwę na grobie E. Zolowskiego – skrzyszowskiego poety. Przy budynku GCI w Skrzyszowie gdzie umieszczona jest pamiątkowa tablica poety, uczniowie kl. VIII zapalili znicz. Gazetkę ścienną upamiętniającą twórczość Edwarda  Zolowskiego, działalność patrona szkoły bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz lokalne miejsca pamięci, wykonali uczniowie kl. IV.

Warto w tym miejscu nadmienić, że uczniowie Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie każdego roku biorą udział i pamiętają o ważnych wydarzeniach z naszego regionu
i rocznicach historycznych. Są to m.in. Góra Śmierci w Pustkowie, miejsce gdzie w czasie II wojny znajdował się niemiecki obóz, cmentarz choleryczny w Skrzyszowie, grób  skrzyszowskiego poety. Szkolną tradycją jest także wyjście każdego roku w Dzień Zaduszny (2 listopada) lub bezpośrednio po nim, całej społeczności szkolnej na cmentarz, gdzie uczestniczą we wspólnej modlitwie za zmarłych nauczycieli, pracowników, rodziców i dziadków uczniów, czyli w tzw. wypominkach, podczas których wyczytywane są imiona i nazwiska wyżej wymienionych.