Home » Aktualności » Obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości, 07-11.11.2019r.

Archiwum

Obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości, 07-11.11.2019r.

Listopad to miesiąc szczególnie ważny dla Polaków. 11 listopada 1918 roku spełnił się sen – państwo polskie narodziło się na nowo. Z tej okazji 7 listopada uczniowie zaprezentowali monataż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycieli Beaty Babiarz i Niny Myszkowskiej, w którym przedstawili burzliwą drogę Polaków do tak upragnionej wolności, niepodległości. Nasza polska ziemia, to nie jest zwykła ziemia, zbyt wiele prochów i znaków w siebie wchłonęła, aby mogła pozostać zwykłym piaskiem, gliną, kamieniem. Jest wiele ważnych rocznic i dat w historii Polski. Wracamy do nich przy okazji kolejnych rocznic, wspominając bohaterskie wydarzenia i czas wypełniony ofiarą wielu pokoleń Polaków. Obyśmy nigdy nie dopuścili do tego, aby wicher historii i różne sposoby wynarodowienia zmiotły z naszej pamięci tych, o których zapomnieć nie wolno. Naród, który traci pamięć – ginie. Uczniowie kl. IV – VIII wspólnie zaśpiewali przygotowane pieśni patriotyczne m.in. Rotę, I Brygadę, Piechotę, grupa dziewczyn zaprezentowała układ taneczny z flagą, a uczennica kl. VI w przygotowanym układzie choreograficznym wyraziła za pomocą ruchów i emocji bliskość, miłość do ojczyzny. Dekoracja przygotowana przez Marzenę Sokołowską- Andreasik i Martę Hamalę ph „Polska, Wolny, Kraj – 1918-2019”, podkreśliła doniosłość 101 rocznicy Święta Niepodległości.

8 listopada o godzinie 11:11 cala społeczność szkolna przy akompaniamencie muzyków z Podkarpackiej Filharmonii w Rzeszowie odśpiewała 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, angażując się w ten sposób w akcję MEN, „Szkoła do hymnu”. Warto wspomnieć w tym miejscu, że jest to kontynuacja ubiegłorocznej akcji ph „Rekord dla Niepodległej.

Z kolei 11 listopada delegacja naszych uczniów z pocztem sztandarowym, Beatą Babiarz, dyrektorem szkoły brała udział w gminnych obchodach 101 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Kamionce. Uroczystości rozpoczęły się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego mszą św. celebrowaną przez ks. Piotra Stefańskiego. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Wilhelma Macha w Kamionce zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, w którym przedstawili dzieje naszego narodu od rozbiorów aż do czasów odzyskania wolności i suwerenności. Następnie zaproszeni goście, poczty sztandarowe, mieszkańcy udali się w uroczystym przemarszu niosąc flagę pod pomnik Grunwald, gdzie odśpiewali hymn. Na koniec został odczytany apel pamięci i poszczególne delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki.