Home » Aktualności » Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Sędziszów Młp. 03.03.2020r.

Archiwum

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Sędziszów Młp. 03.03.2020r.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 3 marca odbyły się w Sędziszowie Młp. powiatowe uroczystości poświęcone ich pamięci. Uroczystą Mszę św. odprawił ks. dziekan Krzysztof Gac w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. W uroczystościach udział wzięli starosta powiatu ropczycko – sędziszowskiego Witold Darłak wraz z wicestarostą Bernadetą Frysztak oraz Małgorzata Nowińska – Zgurska – kierownik oddziału jakości i zarządzania edukacją w Podkarpackim Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, młodzież, poczty sztandarowe. Naszą szkołę, która także włączyła się w powiatowe obchody reprezentował dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Andrzej Ziajor, delegacja uczniów z pocztem sztandarowym oraz harcerki z opiekunką Anną Bochenek. Młodzież ze szkół średnich w przygotowanym montażu słowno – muzycznym przypomniała sylwetki Niezłomnych, a laureaci powiatowych eliminacji Turnieju Poezji i Prozy „Zawsze Wierni” deklamowali utwory poświęcone bohaterom. Po uroczystej prezentacji pocztów sztandarowych, delegacje złożyły kwiaty przy Memoriale Sybiraków obwodu Sędziszów Młp. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” stał się okazją do odkłamania historii i złożenia hołdu tym o których milczano przez lata. Witold Pilecki jeden z Niezłomnych rozmawiając z dziećmi w 1943 roku powiedział: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”. Niech te słowa będą dla młodego pokolenia takim testamentem Rotmistrza, który należy wypełnić.