Home » Aktualności » Międzynarodowy Dzień Książki, 23.04.2020r.

Archiwum

Międzynarodowy Dzień Książki, 23.04.2020r.

„Czytam z Klasą. Lekturki spod chmurki”
23 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki, którego celem jest promocja czytelnictwa. Obchody te zostały zapoczątkowane w 1995 roku przez rząd Hiszpanii. Warto również pamiętać, że 2 kwietnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data 2 kwietnia nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodził się Hans Christian Andersen, a jak wiemy to on napisał przepiękne bajki dla dzieci. Tegoroczne święto obchodzone jest w szczególnych okolicznościach obostrzeń pandemii. Ale z drugiej strony wiemy jaka jest „moc książki”, która potrafi przenieść nas w najdalsze zakątki świata, pomimo wszelkich zakazów i barier.
Nasi uczniowie z klasy II w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Czytam z Klasą. Lekturki spod chmurki” oraz Dnia Książki, poznawali twórczość Jana Brzechwy – jednego z najbardziej znanych autorów wierszy dla dzieci. Słuchali bajki pt. „Opowiedział dzięcioł sowie” czytanej i nagrywanej przez swoją wychowawczynię, Annę Książek – Pięta. Każde dziecko wybrało jeden wiersz Jana Brzechwy, przygotowało przedstawienie w formie Teatru Jednego Aktora i uwieczniło je w formie nagrania. Dzieci były bardzo zaangażowane w swoje zadania i podeszły do tematu profesjonalnie. Ćwiczyły dykcję, recytację, wykonały scenografię, rekwizyty, charakteryzację. W ten sposób powstał mały teatr na odległość. Drugoklasiści wykonali plakaty na temat Jana Brzechwy, a informacji o autorze szukali w encyklopedii internetowej.