Home » Aktualności » Majowe święta patriotyczne 2020

Archiwum

Majowe święta patriotyczne 2020

Dnia 2 maja obchodziliśmy Święto Flagi, a 3 maja 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji. Święto Flagi zostało ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej w 2004 roku. Nasza biało-czerwona powiewa wśród flag krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jest to dla nas Polaków wymowny symbol – wyraz naszej obecności na Starym Kontynencie.
3 maja – cóż to za data? Dla młodych ludzi to jedna z wielu mało znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Zatrzymajmy się na chwilę, aby rozważyć dlaczego uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja była, tak ważna dla narodu polskiego, jakie zmiany wprowadzała, dlaczego rządzący państwami ościennymi nie dopuścili do tego, żeby uchwalone zmiany weszły
w życie. Skąd te obawy? Dziś czasy również nie są łatwe, nie jest też łatwo być prawdziwym Polakiem. To właśnie po to przypominamy tych, którzy rozproszeni przez lata po całym świecie żyli i działali na rzecz Ojczyzny. To po to przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość, wartości, które pozwalały Polakom przetrwać. Pamiętajmy, że wspólnie z innymi krajami, od ponad tysiąca lat budujemy współczesną kulturę i tradycję Europy, a Konstytucja 3 Maja – pierwsza w Europie, jest na to dowodem. Jak długo symbole te kojarzone będą z Polską i Polakami zależy wyłącznie od nas, a przede wszystkim, od młodych Polaków!
Pomimo trudnej sytuacji uczniowie klas starszych nie zapomnieli i w piękny sposób zamanifestowali swój patriotyzm i włączyli się do obchodów Dnia Flagi, czego dowodem są wykonane przez nich zdjęcia. Z kolei najmłodsi o barwach narodowych i ich symbolice uczyli się pod okiem swojej wychowawczyni i wykonali przepiękne prace.