Home » Aktualności » Sukces „wygodany” po śląsku przez skrzyszowskie dzieci, 01.2021r.

Archiwum

Sukces „wygodany” po śląsku przez skrzyszowskie dzieci, 01.2021r.

Zerówka w Zespole Szkolno- Przedszkolnym im. Bł. Ks. J. Popiełuszki w  Skrzyszowie z przyjemnością chce pochwalić się wynikami międzywojewódzkiego konkursu recytatorskiego „Po naszymu” organizowanego przez Miejskie Przedszkole nr 1 w Piekarach Śląskich oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Przesłuchanie konkursowe  miało formę odsłuchania prezentacji w formie multimedialnej utworu poetyckiego przedstawionego w gwarze śląskiej. Kolejny raz w konkursach nasze przedszkolaki zdobyły wysokie miejsca. Tym razem dziewczynki: Amelia Cieśla- 5 lat i Aleksandra Majka – 6 lat pod kierunkiem wychowawczyni Barbary Budzik pamięciowo opanowały dość długie teksty literackie w gwarze śląskiej. Amelka recytowała o „murzinku, co się mądrości wkłodo do gowy w swyj afrykońskij szkole ze trowy, co mu w szkole nic do dom niy zadowają” i który „zamiast coli na fest się wielko palma wgramoli kaj się napije bardzo zdrowego mlyczka z łorzecha kokosowego”… Aleksandra deklamowała tekst o „elefancie, który trompeta mo wielko, tulto z rzyki woda, leje niom do gamby- tako mo wygoda”… Uczestniczki konkursu poznawały i popularyzowały gwarę śląską oraz kulturę Śląska. Wszystkie dzieci w grupie towarzyszące przygotowaniom do konkursu i słuchające ćwiczeń w recytacji poznawały niektóre zakamarki „ślónskij godki”. Jury w Miejskim Przedszkolu nr 1 w Piekarach Śląskich oraz jury w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu doceniło poprawność wymowy gwarowej, dobór tekstu (wartości artystyczne utworów, dostosowanie tekstów do możliwości wykonawczych dziewczynek). Stosowna interpretacja utworów z właściwą ekspresją rozumianej treści dała pożądany ogólny wyraz artystyczny i zapewniła miejsce na podium. Amelia Cieśla z Oddziału Przedszkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Bł. Ks. J. Popiełuszki w Skrzyszowie wyrecytowała II miejsce, a Aleksandra Majka – III miejsce.
Serdecznie gratulujemy Amelce i Oli tak wysokich osiągnięć i dziękujemy za włożony wysiłek w przygotowania. Dziewczynki- było „gryfnie”! (pięknie!)

Serdeczne słowa podziękowania i gratulacje dla wychowawcy kl. 0 Barbary Budzik.