Home » Aktualności » 19.04.2021r. Miesięcznica

19.04.2021r. Miesięcznica

19 kwietnia to dzień kiedy nasza społeczność szkolna wspomina Patrona. Kwiecień dla nas Polaków jest miesiącem ważnych rocznic i wydarzeń historycznych. Doskonale wiemy jak ks. Jerzy kochał Ojczyznę i ile w swoim krótkim życiu dla niej zrobił. Pamiętamy Jego słowa „zło dobrem zwyciężaj”, „przemoc nie zwycięża, choć może na krótko triumfować”. Pięknie mówił o wolności: „Prawdziwa wolność jest pierwszą cechą człowieczeństwa. Ona została ofiarowana nam przez Boga. Ofiarowana nie tylko nam, ale i naszym braciom. Stąd obowiązek upominania się o nią tam, gdzie jest ona niesłusznie ograniczana. Ale wolność to nie tylko dar Boga dla nas, ale to również i zadanie dla nas na całe życie”.

Współczesny człowiek potrzebuje drogowskazów, autorytetów, żeby w tym czasie chaosu, zamętu móc się odnaleźć, bronić prawdy i wolności.

Janusz Aptacy, Ks. Jerzy Popiełuszko – męczennik 19 października 1984r., w swoim wierszu tak pisze o błogosławionym.

Znałem go zaledwie przez chwilę,

między jednym a drugim spojrzeniem

historii, która wciąż nie może

uspokoić się, uciszyć w sobie.

Patrzyłem jak wydobyty z krajobrazów

dzieciństwa, jednym tajemnym gestem,

nabiera sił, nie waha się wstąpić

na wzgórze, bez osłony, bez widoków

na ocalenie.

Prowadziłeś, Boże, tą drogą wielu:

Jerzy okazał się najwierniejszy.

Biegliśmy razem, ale to on ujrzał

chustę Twojego cierpienia i chwały,

nie zwątpił w sens daru, potrzebnego

i koniecznego, jakim został sam,

zabity na dnie rzeki, z której

– mniemano w ukryciu – nie można

już zmartwychwstać.

Tymczasem rosło wielkie życie

naszej Ojczyzny, które nie poddaje się

żadnej – oprócz miłości – sile,

i nie zastyga w żalu.

Jerzy, bądź z nami,

aż przyjdzie Najłaskawszy Ogień.

Beata Babiarz