Home » Aktualności » 3 maja 2021r. rocznica uchwalenia Konstytucji

Archiwum

3 maja 2021r. rocznica uchwalenia Konstytucji

„Naród to my Polacy żyjący teraz

Naród – to nasi przodkowie, walczący o wolną Polskę

Naród – to twórcy Konstytucji 3 maja….”

Przed nami długi weekend majowy czas na wypoczynek, jednakże nie zapominajmy, że 2 maja obchodzimy Święto Flagi, a 3 maja 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji.

Konstytucja reformująca ustrój I Rzeczypospolitej, uchwalona w 1791 r. przez Sejm Czteroletni, była pierwszym takim aktem w Europie i drugim na świecie po konstytucji amerykańskiej. Była postępowa jak na ówczesne polskie realia, chociaż nie wprowadziła faktycznego zrównania wszystkich stanów, likwidowała za to niszczące państwo liberum veto. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

W dniu 4 maja 2021r. uczniowie kl. I – III pod kierunkiem nauczycielki Anny Książek – Pięta, wychowawcy, nauczyciele oraz pracownicy szkoły wezmą udział w okolicznościowej akademii.