Home » Aktualności » Karol Wojtyła – 101 rocznica urodzin

Archiwum

Karol Wojtyła – 101 rocznica urodzin

Dnia 19 maja 2021 r., uczniowie pod kierunkiem nauczycieli M. Wolak i A. Zawiszy przygotowali apel poświęcony pamięci Jana Pawła II. 18 maja 1920 r., w Wadowicach urodziła się Karol Wojtyła. W tym roku przypada 101 rocznica urodzin Wojtyły i 40 rocznica zamachu na jego życie. Podczas audiencji generalnej 13 maja 1981 r., na Placu Świętego Piotra w Rzymie został poważnie postrzelony przez tureckiego zamachowcę Alego Agcę .

Czasy w których dorastał nie były łatwe: śmierć rodziców, wojna, wprowadzenie komunizmu i trudne lata posługi biskupiej w kraju rządzonym przez komunistów. Jego słowa „Wczoraj do Ciebie nie należy, jutro jest niepewne… tylko dziś jest Twoje”, były myślą przewodnią po kolejach życia Lolka, młodzieńca, kleryka, kapłana, biskupa, kardynała, a na końcu papieża. Ukochana przez Niego pieśń oazowa „Barka”, została radośnie odśpiewana przez wszystkich.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 po długiej chorobie. Jego pogrzeb odbył się 6 dni później. 1 maja 2011 r., podczas uroczystej mszy świętej na placu św. Piotra, jego następca, papież Benedykt XVI dokonał Jego beatyfikacji.
A trzy lata później, 27 kwietnia 2014 błogosławieni Jan Paweł II i Jan XXIII zostali ogłoszeni świętymi i włączeni w poczet świętych Kościoła katolickiego. Wtedy też Papież Franciszek ogłosił św. Jana Pawła II patronem rodzin. Dziedzictwo Papieża Polaka pozostało z wiernymi i wciąż jest żywe.