7 czerwca 2021r. społeczność szkolna przeżywała jubileuszową uroczystość X rocznicy nadania imienia Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki naszej szkole podstawowej. Do tej uroczystości byliśmy przygotowani na dzień 19 października 2020r. Jednakże ze względu na pandemię i obostrzenia z nią związane dosłownie w przed dzień jubileuszu musieliśmy go odwołać i odsunąć w czasie. Obecnie po powrocie uczniów do szkoły i poprawie sytuacji pandemicznej, mogliśmy myśleć o realizacji naszego jubileuszu. Zapewne to nie jest przypadek, że dzień po XI rocznicy beatyfikacji naszego Patrona, skrzyszowska szkoła mogła przeżywać i świętować swój jubileusz.
„Człowiek głębokiej wiary i niezłomnej nadziei” – te słowa krótko, a zarazem niezwykle wymownie charakteryzują sylwetką błogosławionego. Szkoła skrzyszowska imię tego Męczennika przyjęła 17 października 2010r. i od tamtego dnia rozpoczęła się nasza wędrówka z ks. Jerzym. Wybierając na Patrona tego Kapłana, mieliśmy nadzieję, że z Nim zawsze znajdziemy właściwą ścieżkę w naszym codziennym życiu, a trudności które będą się pojawiać łatwiej będziemy pokonywać. Ksiądz Jerzy Popiełuszko, będąc człowiekiem niezłomnej nadziei, której wyrazem jest tajemnica krzyża, wskazywał w swoim kaznodziejstwie na jej wymiar społeczny. W swoich homiliach zachęcał do bycia silnym miłością, męstwem i nadzieją. Podkreślał, że ścisły związek Boga, modlitwy i pracy pomaga człowiekowi dostrzec sens jego życia i trudu. Człowiek pracy bez odniesienia do Boga, bez modlitwy i bez ideałów, jest podobny do ptaka z jednym skrzydłem, depczącego po ziemi i niepotrafiącego się wznieść wysoko, by zobaczyć swoje możliwości i sens swojego doczesnego życia. Człowiek bez odniesienia do Boga jest jak okaleczony ptak, krążący wokół własnego dzioba. Zaprezentowany przez uczniów montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Beaty Babiarz, Lidii Szymanek i Niny Myszkowskiej, ukazywał ks. Jerzego jako człowieka niezłomnych zasad, gotowego do wielkich poświęceń, a zarazem wielkiego serca, który to nie odmawiał nikomu swojej pomocy.
Wszystkich zgromadzonych na tej uroczystości przywitał dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Skrzyszowie – Andrzej Ziajor. Razem z uczniami, nauczycielami i rodzicami byli obecni: wójt Gminy Ostrów – Grzegorz Ożóg, starosta powiatu ropczycko – sędziszowskiego – Witold Darłak, dyrektor ZOJO w Ostrowie – Bogusław Wójcik, dyrektor GCKiS w Ostrowie z/s w Kamionce – Jadwiga Łomnicka, prezesa GZUK w Ostrowie – Marek Gubernat, radny Rady Gminy w Ostrowie i sołtys wsi Skrzyszów – Andrzej Budzik, dyrektor SP w Ostrowie – Maria Wielgus, prezes Akcji Katolickiej – Marzena Sokołowska – Andreasik, prezes Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet – Urszula Niedzielska, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzyszowie – Dominik Kamiński, przewodnicząca Rady Rodziców – Iwona Knych oraz świecki promotor kultu bł. ks. Jerzego, a zarazem opiekun wystawy o bł. ks. Jerzym – Marek Kędziorek z Warszawy, a także poczty sztandarowe: ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Nieczajnie Górnej wraz z opiekunem Ireną Klich, ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowie wraz z opiekunem Haliną Hajduk i Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Skrzyszowie.
Mszy św. przewodniczył ks. dziekan Roman Woźny z Pustkowa Osiedla, a razem z nim koncelebrowali: ks. Jacek Naleźny z Wadowic Górnych, ks. Grzegorz Dąbrowski z Rzeszowa, a także ks. Stanisław Kurcap ze Skrzyszowa. Kierując swoje słowa do zgromadzonych podczas homilii ks. Grzegorz zwrócił uwagę na to co w życiu najważniejsze. Niewątpliwie do tych wszystkich rzeczy, które możemy wymieniać i stawiać na pierwszym miejscu, to wychowanie jest tym, co wynosimy z domu. Przywołując dom rodziny Popiełuszków, to właśnie w nim jako dziecko widział czym dla Jego rodziców była wiara, modlitwa i praca. Obrazując to na przykładzie wszystkim dzieciom znanego jajka kinder niespodzianki, podkreślił, że nie można kupić jajka oddzielając niespodziankę od czekolady. I tak właśnie jest w życiu, że dom rodzinny i to co z niego wynosimy jest naszym fundamentem w dalszym życiu, nie da się wybiórczo traktować ani modlitwy, ani wiary, to wszystko przynosi widoczne efekty tylko wtedy kiedy jest spójne.
Następnie kilka słów do zgromadzonych skierował opiekun wystawy poświęconej ks. Jerzemu, a zarazem świecki promotor kultu błogosławionego – Marek Kędziorek. Odnosząc się do lat dziecięcych, rodzinnego domu, a później nauki w seminarium i służby w wojsku zaznaczył, że ks. Jerzy był wierny swoim zasadom, cierpliwie i z pokorą znosił wszystkie trudne sytuacje. Kiedy pełnił swoją posługę w kościele pw. św. Stanisław Kostki odprawiał msze za ojczyznę, gromadził tłumy wówczas mówił o roli prawdy i zachęcał, aby w życiu kierować się prawdą. Odniósł się także do fundamentów na których budował swoje życie to: dom rodzinny przepełniony duchowością i patriotyzmem, wiara której bronił, praca i modlitwa, z której czerpał siły. Przesłanie ks. Jerzego wciąż żyje i wcale nie straciło na aktualności, szczególnie w tej obecnej sytuacji która dzieje się na całym świecie. Ks. Jerzy uczy nas jak pięknie żyć, być duchowo wolnym mimo wszelkich nakazów i zakazów, bo wolność jest w nas.
Na koniec dyrektor Andrzej Ziajor podsumował te dziesięć lat od kiedy skrzyszowskiej szkole patronuje bł. ks. Popiełuszko. Przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia szkoły m.in. sprowadzenie relikwii ks. Jerzego do skrzyszowskiej parafii, konkursy w których uczniowie brali udział oraz comiesięczne spotkania z ks. Jerzym przy tablicy. Z okazji tego jubileuszu przygotowane zostały okolicznościowe foldery, a także medale ufundowane przez Mariusza Jodłowskiego z Akademii Rozwoju i Bezpieczeństwa PRESTIGE. Cała jubileuszowa uroczystość zakończyła się przy pamiątkowej tablicy patrona, gdzie poszczególne delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki.
Z okazji X rocznicy zorganizowany został gminny konkurs plastyczny
w różnych kategoriach wiekowych oraz szkolny konkurs wiedzy.
Laureaci gminnego konkursu plastycznego:
I kategoria
I miejsce: Radosław Kośniowski (SP Wola Ociecka)
II miejsce: Kamila Walczyk (SP Skrzyszów)
III miejsce: Faustyna Orzech (SP Skrzyszów)
Wyróżnienia:
– Antoni Burek (SP Ocieka)
II kategoria
I miejsce: Tomasz Nędza (SP Wola Ociecka)
II miejsce: Wiktoria Błądek (SP Kozodrza)
III miejsce: Nikola Plezia (SP Ostrów)
Wyróżnienia:
– Dawid Knych (SP Skrzyszów)
III kategoria
I miejsce: Magdalena Drzał (SP Skrzyszów)
II miejsce: Alan Betlej (SP Kozodrza)
III miejsce: Nadia Betlej (SP Kozodrza)
Wyróżnienia:
– Natalia Jezuit (SP Skrzyszów)
Laureaci szkolnego konkursu wiedzy:
I miejsce: Zuzanna Ochab z kl. VI
II miejsce: Kacper Dąbrowski z kl. V
III miejsce: Patrycja Golonka z kl. VI
cz. 1 https://youtu.be/0BFMzu22_yI
cz. 2 https://youtu.be/A_yAcSTmX1U