Home » Aktualności » Wycieczka rowerowa uczniów kl. VIII, 16.06.2021r.

Archiwum

Wycieczka rowerowa uczniów kl. VIII, 16.06.2021r.

W środę 16 czerwca uczniowie klasy VIII wraz z wychowawczynią Lidią Szymanek i opiekunami wybrali się na wycieczkę rowerową po okolicznych miejscowościach. Głównym celem tej wyprawy było odwiedzenie miejsc ważnych historycznie dla nich jako młodego pokolenia spadkobierców tych wydarzeń  jak i  dla lokalnej społeczności.

Pierwszym miejscem, które odwiedzili była „Góra Śmierci” w Pustkowie. Miejscem ważnym ponieważ podczas II wojny światowej znajdował się tam niemiecki obóz pracy przymusowej, który pochłonął wiele niewinnych istnień. Obecnie znajduje się tam pomnik upamiętniający więźniów
i pomordowanych tam ludzi. Pod pomnikiem uczniowie zapalili znicz oddając hołd poległym. Podczas pobytu na Górze Śmierci wychowawczyni przytoczyła rodzinne historie związane z trudnym życiem podczas wojny, z przymusowym opuszczeniem domu przez jej dziadków, wcieleniem do niemieckich obozów.

Kolejnym miejscem, do którego się wybrali to placówka muzealno – dydaktyczna znajdująca się u podnóża „Królowej Góry”. Ekspozycja historyczno – dydaktyczna, którą ósmoklasiści mieli okazję odwiedzić przedstawia historię działania obozu pracy przymusowej i poligonu Waffen SS
w Pustkowie. Podczas zwiedzania uczniowie byli bardzo zainteresowani fotografiami przedstawiającymi tamten straszny okres dla naszej historii, ale również różnego rodzaju eksponaty, rzeczy użytku codziennego pochodzące z tamtych lat. Dzięki rekonstrukcji i zachowanym przedmiotom mogli na własne oczy zobaczyć jak wyglądały wówczas „pokoje” i gabinety oficerów zarządzających obozem. Mieli również okazję oglądnąć krótki film przedstawiający historię obozu i zasięg jego działalności.

Po smutnej części wycieczki, ale jakże pouczającej i przypominającej, że historia narodu polskiego jest bardzo ważna dla każdego Polaka i nigdy nie należy jej lekceważyć,  i nie pozwalać na to innym, a także zatracić pamięci o poległych. Natomiast uczniowie wraz  z opiekunami wybrali się na lody by chwilę odpocząć i zregenerować siły przed ostatnim etapem podróży.

Ostatnim przystankiem na trasie był cmentarz skrzyszowski, na którym znajduje się grób lokalnego poety Edwarda Zolowskiego. Wychowawczyni jako polonistka przytoczyła swoim wychowankom kilka informacji na temat jego życia i twórczości.

Po powrocie do szkoły uczniowie byli bardzo zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu ze sobą i swoją wychowawczynią, gdyż to są ich ostatnie chwile spędzane razem. Zbliża się koniec roku szkolnego, a dla ósmoklasistów także koniec kolejnego etapu w ich życiu i początek nowego, w nowej szkole, wśród nowych kolegów.