Home » Aktualności » Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022, 01.09.2021r.

Archiwum

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022, 01.09.2021r.

Jeszcze troszeczkę lata
i już – troszeczkę jesieni.
Jeszcze zielenią się liście,
lecz kilka już się czerwieni.
Pożegnaliśmy bociany
i w lesie jest coraz ciszej.
Tylko leszczyna szeleści,
bo do niej rudy gość przyszedł.
Dojrzały sady, a pola
w skibkach zoranej ziemi.
Jeszcze troszeczkę lata
na powitanie szkoły.
(Ryszard Przymus)

1 września 2021 roku uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8:00 uroczysta Msza święta, którą celebrował ks. proboszcz Stanisław Kurcap. W uroczystej Mszy św. uczestniczyli nauczyciele, uczniowie oraz rodzice przedszkolaków i pierwszaków.

W homilii skierowanej do uczniów ks. Stanisław odwołał się do słów papieża Franciszka, skierowanych do młodzieży, w których to papież przestrzegał młodych przed paraliżem naszych czasów, a mianowicie „myleniem kanapy ze szczęściem”. Kanapa to symbol wygody, a zarazem typowego wegetowania. Sprawia, że stajemy się leniwi, ospali, bez chęci do życia. Przeciwieństwem „kanapy” są „buty”, które powinniśmy założyć u progu nowego roku szkolnego i odważnie podejmować wyzwania. Rozwijać nasze zainteresowania, talenty i pomimo pojawiających się trudności odważnie odkrywać, poznawać to co nowe.

Z kolei dyrektor zespołu – Andrzej Ziajor witając wszystkich po wakacyjnym wypoczynku wyraził nadzieję, że będziemy mogli wszyscy stacjonarnie pracować i uczyć się. Zwracając się do uczniów – dyrektor podkreślił, że każdy z Was u progu nowego roku szkolnego robi sobie zapewne postanowienia, ma swoje plany, marzenia, które chciałby w tym roku zrealizować. W realizacji tych planów, w rozwoju talentów będą Wam pomagać nauczyciele. Wspólnie z nimi popłyniecie nurtami rzeki, jaką jest wiedza i rozwijanie umiejętności. Rzeka ta poprowadzi Was do morza dorosłości. Kapitanami Waszych statków będą wasi wychowawcy. To oni pokierują Wami i wraz z innymi nauczycielami wesprą w każdym dniu nauki szkolnej. Ale niezbędna jest też do tego pomoc rodziców – współtwórców placówki, blisko z nią współpracujących. Szkoła to nie tylko lekcje, ale także różne inne formy działań, dzięki którym uczniowie mogą uczyć się współpracy, zaangażowania, aktywności, wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Bardzo istotnym elementem pracy z dziećmi, zarówno w domu rodzinnym, jak też w przedszkolu i w szkole, jest kształtowanie postaw dzieci oraz wychowanie do wartości. Chcemy i dokładamy wszelkich starań, aby nasza placówka wychowywała do wartości.

1 września to również dzień kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. 82 lata temu rozpoczęta wojna przez Hitlera pochłonęła miliony ludzkich istnień. Zginęło wielu naszych rodaków, którzy walczyli w obronie Ojczyzny. Nigdy nie wolno nam zapominać o tej dacie i o tych strasznych wydarzeniach. Minutą ciszy została uczczona ich pamięć.

Na koniec dyrektor życzył wszystkim, dużo zdrowia i wytrwałości w tym nowym roku szkolnym.