Home » Aktualności » Zerówka poznaje małą Ojczyznę, 01.10.2021r.

Archiwum

Zerówka poznaje małą Ojczyznę, 01.10.2021r.

Dnia 1 października zerówka pod opieką pań udała się autokarem do rezerwatowej hodowli konika polskiego nadleśnictwa Tuszyma i do Parku Historycznego w Bliźnie.

Dzieci zwiedziły hodowlę konika polskiego nadleśnictwa Tuszyma, leśnictwo Sokole. Najpierw wypatrywały i zachęcały cmokaniem do zbliżenia się jedyną rodzimą, pierwotną rasę koni wywodzącą się od dzikich koni tarpanów o myszatym umaszczeniu. Podziwiały ich czarną pręgę na grzbiecie i obfitą czarna grzywę. Dowiedziały się, co to jest rezerwat i rezerwatowa hodowla konika polskiego, dlaczego trzeba zachować pierwotne cechy, jakimi charakteryzowali się przodkowie tych koni oraz jak żyją konie w tabunie.

Mali patrioci zwiedzili Park Historyczny w Bliźnie utworzony w autentycznym miejscu lokalizacji byłego niemieckiego poligonu wojskowego z okresu II wojny światowej, gdzie odbywały się próby broni rakietowej V1 i V2. Zbliżając się do terenu Parku ukazała się oczom najmłodszych oryginalnej wielkości makieta rakiety V2. Mierzyła 14 m wysokości i stanowiła swego rodzaju symbol Parku historycznego w Bliźnie. Rakieta znajdująca się w centrum parku wzbudziła zachwyt spacerowiczów. Oglądali oryginalnej wielkości makietę V2, rekonstrukcję baraków obsługi poligonu i fragmentów wojskowych umocnień i fortyfikacji. Na drugim planie zwiedzili barak obozowy, gdzie znajdują się m.in. liczne gabloty z historycznymi opisami Blizny. Sporą atrakcją dla zwiedzających był również okop obserwacyjny i możliwość wejścia do samolotu Antek. 

Cały park usytuowany jest w lesie, a udając się na spacer turyści mogli poznać warstwy lasu, przypomnieć sobie gatunki drzew i roślin , wykonać ćwiczenia oddechowe i spostrzegawcze, a także pozbierać owoce lasu. Po powrocie dzieci pełne wrażeń wykonały piękne kolorowanki „Piętra lasu”.