Home » Aktualności » XI rocznica nadania imienia szkole, 19.10.2021r.

Archiwum

XI rocznica nadania imienia szkole, 19.10.2021r.

„W duchu miłości, a nie przemocy, człowiek gotów jest przyjąć nawet najtrudniejszą, najbardziej wymagającą prawdę”. Ks. Jerzy wychowany w duchu wartości chrześcijańskich, zawsze podkreślał, że komu nie udało się zwyciężyć sercem lub rozumem, usiłuje zwyciężyć przemocą. Każdy przejaw przemocy dowodzi moralnej niższości. Młody kapłan, który przeciwstawiał się złu, dyktaturze robił to z odwagą. Wiedział że służy dobrej sprawie, w Jego sumieniu panował pokój, ale niejednokrotnie jak każdy człowiek wątpił czy sprosta pokładanym w nim nadziejom. Dla reżimowych władz ks. Popiełuszko był jak tkwiący w ciele kolec. Uważano jego kazania za nieznośnie prowokacyjne. Mimo zadawanych mu cierpień, mimo upokorzeń, nie miał w sobie nienawiści, mówił: „chwała tym, którzy cierpią dla Ojczyzny, którzy nie załamują się pod naciskiem ubeckich metod”. Siła i energia jego oddziaływania oraz heroizm pochodziły z tej nadprzyrodzonej zdolności powstrzymywania nienawiści i opierania się przemocy.

Świętując XI rocznicę nadania szkole imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Beaty Babiarz, Lidii Szymanek i Niny Myszkowskiej. W którym to przywołali postać młodego kapłan sprzeciwiającego się złu, totalitaryzmowi, a broniącego prawdy i ludzi cierpiących.

19 października 2021r., cała społeczność szkolna rozpoczęła świętowanie XI rocznicy nadania szkole im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wszystkich zgromadzonych przywitał dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Skrzyszowie – Andrzej Ziajor.
W uroczystości udział wzięli: Wójt Gminy Ostrów – Grzegorz Ożóg, dyrektor GCKiS w Ostrowie z/s w Kamionce – Waldemar Więch, radny Rady Gminy w Ostrowie i sołtys wsi Skrzyszów – Andrzej Budzik. Rodzice, uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz mieszkańcy tej miejscowości włączyli się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy.

Uroczystą Mszę św. koncelebrowali ks. proboszcz Jacek Naleźny z Wadowic Dolnych oraz ks. Stanisław Kurcap proboszcz ze Skrzyszowa. W homilii szczególne słowa ks. Jacek skierował do uczniów wskazując, jak przyszły ksiądz jako mały chłopiec codziennie pokonywał pieszo kilka kilometrów idąc do szkoły. Ile trudu i wysiłku wkładał, aby każdego dnia móc zdobywać wiedzę. Zwrócił także uwagę jak ważną rolę odgrywa rodzina oraz szkoła w wychowaniu, przekazywaniu wartości i kształtowaniu młodego pokolenia.

Dyrektor Andrzej Ziajor przemawiając nawiązał do dnia 17 października 2010r., kiedy to bł. ks. Jerzy stał się patronem szkoły. Przypomniał dlaczego jedenaście lat temu wybraliśmy na patrona właśnie tego błogosławionego.

Z okazji kolejnej rocznicy nadania imienia naszej szkole został zorganizowany dla uczniów kl. „0” – III szkolny konkurs plastyczny ph. „Ks. Jerzy niosący pomoc potrzebującym”, dla klas IV – V ph „Ks. Jerzy broniący prawdy i sprzeciwiający się złu” oraz szkolny konkurs wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego dla kl. VI – VIII. Prace plastyczne uczniowie przygotowywali z opiekunami: B. Budzik, A. Bochenek, A. Zawisza i A. Książek – Pięta, M. Pruchnik – Cabaj. Konkursy zorganizowała i przeprowadziła B. Babiarz.

Laureatami szkolnego konkursu plastycznego zostali:

I grupa:

I miejsce: Orzech Faustyna – kl. II

II miejsce: Przetacznik Szymon – kl. III

III miejsce: Fic Miłosława – kl. 0

Wyróżnienia:

Kurcz Filip – kl. 0

Fic Mieszko – kl. I

Szerszeń Kamila – kl. III

Kłusek Magdalena – kl. II

 

II grupa:

I miejsce: Szerszeń Eliza – kl. IV

II miejsce: Sito Justyna – kl. IV

III miejsce: Przetacznik Wiktor – kl. V

Wyróżnienia:

Dęborowska Karolina – kl. V

Mosior Anna – kl. V

Rokosz Jakub – kl. IV

Jędrysek Julia – kl. IV

 

Laureatami szkolnego konkursu wiedzy:

I miejsce: Golonka Patrycja z kl. VII

II miejsce: Kłusek Wiktoria z kl. VII

III miejsce: Buniowski Franciszek – kl. VI

 

Patrząc na postać błogosławionego ks. Jerzego możemy śmiało powiedzieć, że święci to tacy swoiści różdżkarze. Potrafią ujawnić w każdym człowieku ukryte talenty, znaleźć skarb przechowywany w glinianym naczyniu. Ich obecność stymuluje, rozgrzewa, roznieca ogień, oświetla. Przy nich wszystko przechodzi na wyższy poziom, ludzie mają chęć bycia lepszymi. Taki był ks. Jerzy w całej swojej prostocie, nawet w banalności, bo był naprawdę zwyczajnym człowiekiem. Wzbudzał zaufanie, trafiał do serc. Z jego stylu bycia przebijało się coś z Bożego piękna i czułości. Miał szczególny charyzmat wobec ludzi niejako zagubionych, przygnębionych, obezwładnionych rozpaczą, którym mówił o wielkiej mocy Pana Boga. Bądźmy wdzięczni, za to, że naszej szkole patronuje bł. ks. Popiełuszko,
a także czerpmy jak najwięcej z Jego nauki.

 

Na koniec uroczystości wszyscy zgromadzeni udali się przed pamiątkową tablicę patrona, gdzie delegacja samorządowców oraz delegacja uczniów złożyła wiązanki kwiatów,  a ks. Jacek Naleźny poprowadził krótką modlitwę.