Home » Aktualności » 103 rocznica odzyskania niepodległości, akademia, 10.11.2021r.

103 rocznica odzyskania niepodległości, akademia, 10.11.2021r.

Cofamy się dziś myślą do roku 1918 gdy po latach niewoli Polska odrodziła się jako niepodległe państwo.

Z tej okazji 10 listopada uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycieli B. Zimierowicz i A. Zawiszy, w którym przedstawili burzliwą drogę Polaków do tak upragnionej wolności, niepodległości. Dzieci z kl. 0 wraz z wychowawcą odświętnie ubrane włączając się we wspólne świętowanie zaśpiewały pieśni patriotyczne.

Miłość Ojczyzny to najpierw pamięć, pamięć o tych wszystkich, którym tak wiele zawdzięczamy. Wiele pokoleń pracowało, poświęcało się, tworzyło kulturę narodową, tworzyło ojczyste dzieje, abyśmy mogli podjąć to całe dziedzictwo i budować jeszcze lepszą przyszłość. Święto Niepodległości uświadamia nam wielką ofiarę i daninę krwi wylaną przez pokolenia Polaków dla odzyskania wolnej i suwerennej Ojczyzny. Miłość Ojczyzny to nie tylko wdzięczna pamięć i szacunek dla ołtarzy przeszłości. Miłość Ojczyzny to także odpowiedzialność za jej obecny i przyszły kształt. Wszak jak pisał Cyprian Norwid: „Ojczyzna – to wielki, zbiorowy obowiązek”. Nie możemy się czuć zwolnieni od tej odpowiedzialności. Każdy na swoim miejscu, zgodnie ze swoim powołaniem i możliwościami winien troszczyć się o dobro, o siłę, szczególnie moralną, o sprawiedliwość w naszym ojczystym domu. Trzeba tę wolność, którą odzyskaliśmy, mądrze i odpowiedzialnie zagospodarować. Trzeba jej właściwie używać z myślą o dobru wspólnym. Dlatego zdajemy sobie sprawę, że wolna Ojczyzna jest dla nas wielkim darem, ale jest ona także wielkim zadaniem.

O godzinie 11:11 cala społeczność szkolna odśpiewała 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, angażując się w ten sposób po raz kolejny w akcję MEiN, „Szkoła do hymnu”.

Z kolei 11 listopada delegacja naszych uczniów z pocztem sztandarowym, Beatą Babiarz, dyrektorem szkoły brała udział w gminnych obchodach 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Kamionce. Uroczystości rozpoczęły się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego mszą św. celebrowaną przez ks. Piotra Stefańskiego. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Romana Sitki w Kamionce zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, w którym przedstawili dzieje naszego narodu od rozbiorów aż do czasów odzyskania wolności i suwerenności. Następnie zaproszeni goście, poczty sztandarowe, mieszkańcy udali się w uroczystym przemarszu niosąc flagę pod pomnik Grunwald, gdzie odśpiewali hymn i rotę. Na koniec został odczytany apel poległych i poszczególne delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki.