Home » Aktualności » 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Archiwum

1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”. Jana Paweł II

1 marca 2022r., dyrektor Andrzej Ziajor oraz delegacja uczniów wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w powiatowych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. dziekana Krzysztofa Gaca w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Młp. W wygłoszonej homilii ks. kapelan Związku Strzeleckiego nawiązał do obecnej sytuacji, która ma miejsce za naszą wschodnią granicą i przywołał słowa Jana Pawła II mówiąc, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, o wolność musimy ciągle walczyć, zabiegać. Zwracając się do młodzieży mówił, aby pamiętali o tych bohaterach i jednocześnie mieli otwarte serca. Patronat nad uroczystością objęła Pani Małgorzata Rauch- Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Pan dr Dariusz Iwaneczko- Dyrektor IPN w Rzeszowie. W uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego wzięło udział 25 szkół z terenu powiatu oraz przedstawiciele samorządów i przedstawiciele organizacji pozarządowych. W kościele została przygotowana wystawa poświęcona Emilii Szlachcie- Bohaterce Niezłomnej z Brzezin. Na koniec wszyscy uczestnicy przemaszerowali przed Memoriał Sybiraków Żołnierzy Armii Krajowej Podobwodu Sędziszów Młp., gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki i został odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”.