Home » Aktualności » Wyjazd przedszkolaków i kl. „0” do teatru, 01.04.2022r.

Archiwum

Wyjazd przedszkolaków i kl. „0” do teatru, 01.04.2022r.

Dnia 1 kwietnia dzieci z przedszkola i kl.0 wybrały się na wycieczkę do rzeszowskiego Teatru Maska na spektakl pt. „ Czterej muzykanci z Bremy”. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować autokarem oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w Teatrze. Przy okazji poznały pojęcia:aktor, scena, kurtyna, kasa, reżyser, choreograf.

Kiedy dotarły na miejsce, z wielką niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Były zafascynowane miejscem, w którym się znajdowały. Ogromne wrażenie wywarła na nich sceneria oraz lalki. Nie mogły oderwać oczu od tego co działo się na deskach teatru. Nastrojowa muzyka i zmienne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Spektakl, skierowany do młodszego widza, mówił o starości, przyjaźni i o ważnych wartościach w życiu każdego człowieka. „Czterej muzykanci z Bremy” to również opowieść o empatii i zrozumieniu. Opowieść o trudach starości, wobec której tak często bywamy niecierpliwi. Doskonała gra aktorska, świetne lalki, ciekawa reżyseria świateł i scenografia przeniosły nas w świat zwierząt, aby na ich przykładzie młodszym odbiorcom opowiedzieć o ludzkiej rzeczywistości. Smutno było czterem starym, wiernym zwierzętom, wyrzuconym z gospodarstwa, które od zawsze było ich domem. Kot niedowidzi, Pies niedosłyszy, Osiołkowi brakuje sił do noszenia ciężarów, a Kogut ma problemy z pamięcią. Lata już nie te, łapy bolą od długiej wędrówki, a ciemna noc nie szczędzi chłodu i coraz mniej widać. Dokąd udać się wtedy, gdy nie wiadomo, gdzie iść? Starzy przyjaciele znajdują rozwiązanie. Po pierwsze trzeba trzymać się razem, a po drugie wspólnie muzykować. Muzyka pomaga wyrażać emocje, wspiera w trudnych momentach, uczy porozumienia i wspaniale łączy, kiedy radość rozpiera serca. „Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź, tam dobre serca mają” – jak pisał Goethe -pisarz-współczesny braciom Grimm. A jeśli znajdzie się kilka osób, to mogą razem stworzyć najwspanialszą życiową piosenkę, która wspiera w każdych okolicznościach – a nazywa się… PRZYJAŹŃ.

Czterej muzykanci, muzykanci czterej – z nimi zaraz jest weselej.

Radosne opowieści po powrocie oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

Przedstawienie było piękne. Dzieci były zachwycone. Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.