Home » Aktualności » Zwiedzanie ekspozycji dydaktyczno – historycznej w Paszczynie, 12.05.2022r.

Archiwum

Zwiedzanie ekspozycji dydaktyczno – historycznej w Paszczynie, 12.05.2022r.

12 maja, uczniowie kl. VI i VII wraz z nauczycielami: B. Babiarz, B. Bobulską – Przysiecką i K. Śliwą zwiedzili ekspozycję dydaktyczno – historyczną w Paszczynie przy Górze Śmierci. Uczniowie zostali zapoznani z dziejami II wojny światowej przez przewodnika, które dotyczyły Ziemi Dębickiej. Zwiedzanie zaczęli od obejrzenia dwóch wystaw czasowych: pierwsza ukazuje sylwetki 20 byłych więźniów obozu pracy przymusowej w Pustkowie, druga dekadę działalności Ekspozycji. W dalszej części uczniowie zwiedzili dwa baraki: żołnierski oraz więźniarski. Poznali historię niemieckiego poligonu wojskowego Waffen SS „Truppenübungsplatz Heidelager”, który funkcjonował w okresie 1940 – 1944.
W Pustkowie istniały trzy obozy niewolniczej pracy i pełniły podwójną rolę: dostarczały okupantowi bezpłatnej siły roboczej, a jednocześnie służyły biologicznemu wyniszczeniu tam ludzi. Zobaczyli również „ścianę narodów” ukazującą jak wiele ofiar różnych narodowości pochłonęła pustkowska ziemia w tym czasie. Na koniec uczniowie obejrzeli wystawę plenerowa, pt. „Polska Walcząca – Polskie Państwo Podziemne”, wypożyczoną z Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie.