Home » Aktualności » Międzynarodowy konkurs dla dzieci i młodzieży „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa”, II edycja

Konkurs został zorganizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie w formie zdalnej.

Celem konkursu „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa” było zainteresowanie uczniów losami żołnierzy II Korpusu Polskiego wykorzystując niezwykłą historię misia – żołnierza. Utrwalenie w pamięci postaw i czynów Polaków walczących w II wojnie światowej w ramach II Korpusu. Kształtowanie umiejętności opowiadania o dziejach historycznych poprzez plastyczne środki artystycznego wyrazu. W tym także stworzenie płaszczyzny do przyszłej współpracy nauczycieli i młodzieży z polskich środowisk w Szkocji i na Podkarpaciu.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu projektu pocztówki lub komiksu przedstawiających epizod rozgrywający się na tle rzeczywistych wydarzeń historycznych, w którym bierze udział Niedźwiedź Wojtek.

Patronami honorowymi konkursu byli: Pani Aileen Orr – autorka książki Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa i Podkarpacki Kurator Oświaty. Natomiast współorganizatorami konkursu: Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu, Szkoła Bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Edynburgu, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Ambasada Rzeczpospolitej w Rzymie, Zrzeszenie nauczycieli polskich w Ameryce i Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 4. Szkoła Podstawowa Nr 14 im. Orląt Lwowskich w Rzeszowie.

Prace na konkurs przygotowali uczniowie na kole historycznym i uczniowie z kl. VII.