Home » Aktualności » Wycieczka do Bochni i Krakowa, 07-08.06.2022r.

Archiwum

Wycieczka do Bochni i Krakowa, 07-08.06.2022r.

Uczniowie naszej szkoły po raz drugi w tym roku szkolnym dzięki wsparciu finansowemu z projektu MEiN – „Poznaj Polskę” oraz dofinansowaniu z organu prowadzącego przez Wójta Gminy Ostrów, uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Bochni i Krakowa. Uczniowie kl. IV – VIII wraz z wychowawcami w dniach 7 i 8 czerwca, tym razem zwiedzali zabytki dziedzictwa narodowego w województwie małopolskim. Pierwszym miejscem, które odwiedzili była najstarsza w Polsce kopalnia soli w Bochni. Pobyt w bocheńskiej kopalni to niezwykła podróż w czasie, którą uczniowie rozpoczęli od zjazdu windą górniczą na głębokość 212m. Warto pamiętać, że kopalnia soli w 2013r., została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Podczas spaceru podziemnym labiryntem uczniowie wysłuchali opowieści przewodnika oraz obejrzeli nietypowe ekspozycje multimedialne, które pozwoliły im poznać sposoby dawnej techniki wydobywczej. Dodatkową atrakcją był przejazd kolejką.  Spotkania z królami, kupcami genueńskimi, duchem mnich, to niewątpliwie niecodzienna lekcja historii. Pełni wrażeń wyruszyliśmy w dalszą trasę tym razem do Krakowa, do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Jest to fantastyczne miejsce, gdzie można samemu poznać i doświadczyć różnych zjawisk fizycznych, dźwiękowych czy matematycznych. Uczniowie na własnej skórze mogli odkryć i doświadczyć, jak działają prawa natury i fizyki, próbować zrozumieć świat otaczających nas zjawisk. Korzystając z pięknej słonecznej pogody udaliśmy się na spacer wokół Ogrodu Doświadczeń, gdzie uczniowie mogli zobaczyć halę widowiskowo – sportową Tauron Arena Kraków. Po całym dniu zwiedzania trochę zmęczeni udaliśmy się na nocleg do hotelu Junior 2 w Krakowie, gdzie po obiadokolacji uczniowie mieli czas na rozmowy i integrację.

Drugi dzień naszego zwiedzania rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem na Powiślu, który to zabrał nas w „podróż średniowiecznymi uliczkami Krakowa”. Poznaliśmy historię Zamku Królewskiego z arkadowym dziedzińcem. Następnie udaliśmy się do Katedry Wawelskiej, gdzie zobaczyliśmy groby, krypty władców i zasłużonych Polaków, wieżę z Dzwonem Zygmunta, a na koniec było spotkanie z smokiem wawelskim. Spacerując zabytkowymi uliczkami poznawaliśmy historię tych miejsc. Kanoniczną gdzie mieszkali kanonicy Katedry Wawelskiej, Grodzką gdzie znajdują się m.in. kościół św. Andrzeja, św. Piotra i Pawła, bazylika O.O Franciszkanów. Franciszkańską pod Pałac Arcybiskupów i „okno papieskie”. Następnie udaliśmy się na Rynek Starego Miasta. Rynek ten słusznie słynie w Europie ze swego uroku. Jest to wyjątkowe miejsce, które brało udział w wielu historycznych wydarzeniach. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa, są: renesansowe Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza oraz Kościół Mariacki. Zwiedzając Bazylikę mogliśmy podziwiać piękne wyposażenie z elementami gotyku, renesansu, barwne witraże oraz ołtarz Wita Stwosza. Idąc ulicą Floriańską widzieliśmy kamienicę w której mieszkał Jan Matejko. Niestety ulewny deszcz zastał nas pod Barbakanem i już nie wróciliśmy na Rynek i Sukiennice po pamiątki. Wszytko, co dobre szybko się kończy, zmoknięci, trochę zmęczeni z żalem żegnaliśmy Kraków udając się w drogę powrotną. Z nostalgią będziemy wspominać przeżyte przez nas przygody w magicznym mieście Krakowie oraz Bochni.

I cóż z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę, w ramach projektu „Poznaj Polskę”, bo przecież podróże kształcą…