Home » Aktualności » Rozpoczęcie nowego roku szkolnego – 2022/2023, 01.09.2022r.

Archiwum

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego – 2022/2023, 01.09.2022r.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Nowy rok szkolny się zaczyna

Już czeka szkoła i koledzy,

I w książkach – zasób nowej wiedzy.

Witaj szkoło, wracamy!!!

1 września 2022 roku uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8:00 uroczysta Msza święta, którą celebrował ks. proboszcz Stanisław Kurcap. W uroczystej Mszy św. uczestniczyli nauczyciele, uczniowie oraz rodzice przedszkolaków i pierwszaków.

W homilii skierowanej do uczniów ks. Stanisław na początku przywołał wspomnienia z 1 września 1939 roku: „83 lata temu 1września był piątek i nie rozpoczął się wtedy jak zwykle nowy rok szkolny, część kraju została zajęta przez obce wojska, ludność została zmuszona do opuszczenia swoich domostw, inni musieli walczyć, ci którzy znaleźli się w szkolnych murach musieli je opuścić.” Rozpoczynając dziś kolejny rok nauki wykorzystajcie ten czas na rozwój swoich talentów, zdolności, umiejętności i podejmujcie nowe wyzwania, które przed Wami zostaną postawione. A w chwilach nieraz trudnych, smutnych pamiętajcie słowa z piosenki religijnej jakie jest to życie: „Jak w uczniowskim zeszycie jakieś trudne zadanie, takie dziwne jest życie, wielki znak zapytania: Co jest najważniejsze, co jest najpiękniejsze, co prawdziwe, jedyne, największe, za co warto życie dać?”
Z kolei dyrektor zespołu – Andrzej Ziajor witając wszystkich po wakacyjnym wypoczynku życzył uczniom, żeby w tym roku szkolnym zdobywali wiedzę
i rozwijali swoje zdolności, realizowali swoje postanowienia oraz spełniali marzenia. Niewątpliwie w realizacji tych planów, w rozwoju talentów będą Wam pomagać nauczyciele. Wspólnie z nimi popłyniecie nurtami rzeki, jaką jest wiedza, rzeka ta poprowadzi Was do morza dorosłości. Kapitanami Waszych statków będą wasi wychowawcy. To oni pokierują Wami i wraz z innymi nauczycielami wesprą w każdym dniu nauki szkolnej. Ale niezbędna jest też do tego pomoc rodziców. Szkoła to nie tylko lekcje, ale także różne inne formy działań, dzięki którym uczniowie mogą uczyć się współpracy, zaangażowania, aktywności, wrażliwości na potrzeby innych ludzi.

Na koniec wracając do wydarzeń sprzed 83 lat, do wybuchu II wojny światowej dyrektor przywołał słowa św. Jana Pawła II: „Pokój nikomu nie jest dany raz na zawsze”. Szczególnie dziś musimy o tym pamiętać w obliczu działań zbrojnych za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie. Tocząca się wojna na Ukrainie pokazała wszystkim, że „dar pokoju nikomu nie jest dany raz na zawsze”. I to my jesteśmy budowniczymi tego świata, tego kraju i pokoju. Minutą ciszy została uczczona pamięć bohaterów II wojny światowej oraz tych wszystkich, którzy dziś giną broniąc swoich krajów.