Home » Aktualności » Wycieczka kl. 0 i grupy przedszkolnej 5 latków do Muzeum Regionalnego w Dębicy, 30.09.2022r.

Archiwum

Wycieczka kl. 0 i grupy przedszkolnej 5 latków do Muzeum Regionalnego w Dębicy, 30.09.2022r.

Dnia 30 września dzieci z grupy 5-latków oraz klasy „O” wybrały się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Dębicy. Warto podkreślić, że Muzeum to jest jedną z najmłodszych typu placówek w województwie podkarpackim, otwarte w 2003 roku z inicjatywy Edwarda Brzostowskiego. Zbiory muzealne stanowią eksponaty gromadzone wcześniej w dębickiej Izbie Regionalnej oraz przechowywane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dębickiej. Placówka zawiera wiele ciekawych działów, m.in. archeologiczny, etnograficzny, historyczny, sztuki i wojskowy. Na początku wycieczki dzieci zwiedziły wystawę plenerową obejmującą sprzęt wojskowy oraz gaśniczy. Następnie nasze przedszkolaki z wielkim zachwytem pochwiały ekspozycje wewnętrzne, m.in. „Dębicki Salonik Muzyczny”, Dębica i jej mieszkańcy od 1358 do 1939 roku”, „Historia garnizonu w Dębicy”, „Dom na podgórzu kultura ludowa ziemi dębickiej”, „ZIEMIA DĘBICKA w latach 1939-1944”. Duże zaciekawienie wzbudziła makieta w skali 1:200 ukazująca miasto w 1849 roku.