Home » Aktualności » Wypominki na cmentarzu, 2.11.2022r.

Archiwum

Wypominki na cmentarzu, 2.11.2022r.

„Przychodzimy na ten świat niezapowiedziani. Odejdziemy bez zapowiedzi. Lecz na tym świecie dokonujemy czynów, których nasze pokolenie nie zapamięta, a następne nie zapomni”, Andrzej Sapkowski.

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, to szczególny dzień w ciągu roku. Mamy wtedy okazję do tego, żeby w codziennej gonitwie i natłoku obowiązków zatrzymać się choćby na chwilę, oddać cześć zmarłym, tym których już z nami niema, których już nie usłyszymy i nie zobaczymy. Jest to także czas refleksji nad naszym życiem, nad tym jak szybko ono przemija. To także czas zadumy nad tym jak żyć, żeby pozostawić po sobie ślad, a nie blizny w pamięci naszych bliskich. Tak jak napisała Wisława Szymborska pamiętajmy, że „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”.

Naszą szkolną tradycją stało się już, że każdego roku na początku listopada udajemy się na cmentarz, żeby nad grobami zmarłych w chwili zadumy pomodlić się. 2 listopada 2022r. cała społeczność szkolna udała się na cmentarz na tzw. wypominki, aby podczas wspólnej modlitwy polecić zmarłych nauczycieli, pracowników, rodziców spoczywających w tym miejscu, jak również na innych cmentarzach. W tych intencjach, jak również wszystkich którzy zostali pomordowani w czasie wojen, walk o wolność, a miejsca ich pochówku są nieznane ks. Stanisław Kurcap poprowadził modlitwę. Uczniowie na grobach swoich bliskich zapalili znicz- symbol pamięci.