Home » Aktualności » 13 rocznica katastrofy smoleńskiej, apel – 12.04.2023r.

Archiwum

13 rocznica katastrofy smoleńskiej, apel – 12.04.2023r.

…”Jeszcze rosną drzewa, które to widziały
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi
Niebo zna język, w którym komendy padały
Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi…”

12 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 13 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uczniowie z klasy III wraz z p. Anną Bochenek przygotowali krótki montaż słowny, aby przypomnieć szkolnej społeczności to tragiczne wydarzenie, które odcisnęło piętno na naszym narodzie. Należy pamiętać, że polska delegacja, na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim, leciała do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zbrodnia katyńska to jedna z najczarniejszych kart polskiej historii. Polskich oficerów, pograniczników i policjantów oraz pracowników służby więziennej, którzy osiemdziesiąt trzy lat temu stali się ofiarą tego, co w naszej najnowszej historii symbolicznie określamy jednym tylko słowem: Katyń. Umieszczeni w specjalnie zorganizowanych dla nich obozach, przeszli najpierw – każdy z nich – osobistą weryfikację. Ponieważ uznano ich za „zdeklarowanych i nie rokujących nadziei poprawy wrogów władzy sowieckiej”, podjęto decyzję o ich rozstrzelaniu, „bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i bez aktu oskarżenia” (notatka szefa NKWD). Władze sowieckie wiedziały bardzo dobrze: Polacy nie zmienią swoich poglądów, oni nadal będą wierzyć w Boga, a broniąc do końca swego osobistego honoru, nigdy nie zdradzą Polski. Dlatego trzeba się ich pozbyć – czyli zamordować i zatrzeć pamięć o nich. I tak oto od początku kwietnia do połowy maja 1940 roku w bolesną historię Polski wpisały się nazwy Katynia, Charkowa i wielu innych miejsc, gdzie dokonała się zagłada polskich jeńców, elity naszego narodu. Rok po dokonaniu zbrodni, w odpowiedzi na pytanie o los zaginionych polskich oficerów, gen. Sikorski usłyszał, że nie wiadomo, co się z nimi stało, i że, być może, uciekli oni z obozów do Mandżurii. Kiedy jednak w 1943 roku zbrodnia ujrzała światło dzienne, pojawiły się kolejne kłamliwe narracje. Strona sowiecka oskarżyła o dokonanie zbrodni Niemców. W odkrytych dołach funkcjonariusze NKWD umieszczali sfałszowane dokumenty.

My młodzi jesteśmy zobowiązani pamiętać o nich wszystkich i bronić ich dobrego imienia oraz prawdy historycznej.